Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dariusz Karłowicz laureatem nagrody „Wstańcie, chodźmy!”

Dariusz Karłowicz laureatem nagrody „Wstańcie, chodźmy!”

Niezmiernie nam miło poinformować, że Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny „Teologii Politycznej”, został uhonorowany nagrodą „Wstańcie, chodźmy!”, przyznaną przez tygodnik „Idziemy”. Autor m.in. książki „Teby-Smoleńsk-Warszawa”, a także pomysłodawca i współtwórca uruchomionego w tym roku Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie, został wyróżniony przez redakcję jednego z najbardziej opiniotwórczych katolickich mediów w Polsce za odwagę świadczenia o prawdzie.

Gala podczas której uhonorowano laureata miała miejsce w niedzielę 13 września w katedrze pod wezwaniem Św. Floriana na warszawskiej Pradze. Poprzedziła ją uroczysta msza dziękczynna za 15 lat istnienia tygodnika „Idziemy” sprawowana przez ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej bp Romualda Kamińskiego, a także wykład ks. prof. Dariusza Kowalczyka SJ z rzymskiego Gregorianum pt. „Kościół w mediach, media w Kościele”.

Nagroda «Wstańcie, chodźmy!», jaką na swój jubileusz ofiarowuje redakcja i środowisko tygodnika «Idziemy», jest wręczana osobom, które mają w sobie szczególną odwagę i prawość serca, aby świadczyć o prawdzie

Laudację na cześć laureata (kliknij i przeczytaj pełny tekst laudacji) wygłosił ks. prof. Jacek Grzybowski z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a zarazem członek redakcji tygodnika „Idziemy”. Ks. Grzybowski w laudacji mówił m.in.: Nagroda «Wstańcie, chodźmy!», jaką na swój jubileusz ofiarowuje redakcja i środowisko tygodnika «Idziemy», jest wręczana osobom, które mają w sobie szczególną odwagę i prawość serca, aby świadczyć o prawdzie. Stają po stronie prawdy. Dariusz Karłowicz tym, co robi, mówi, tym jak organizuje, jak jest obecny w bardzo różnych środowiskach, staje po stronie konkretnych wartości, broni określonych spraw, często spiera się o kluczowe kulturowe idee i cywilizacyjne paradygmaty. Swoją aktywnością sobie i tym z którymi dane jest mu współpracować, mówi: «Wstańcie, chodźmy!» Dokąd? Zawsze ku nowym drogom, ku nowym pomysłom i inicjatywom, ale przede wszystkim ku odkrywaniu tego, co prawdziwe, piękne i dobre.

Laureat, odbierając statuetkę z rąk biskupa Romualda Kamińskiego, a także redaktora naczelnego tygodnika „Idziemy”, nie krył wzruszenia. Dziękując za wyróżnienie powiedział, że jest to moment, kiedy wdzięczność przeplata się ze zmieszaniem. Zauważył bowiem, że inicjatywy, które w laudacji wymieniał ks. Jacek Grzybowski są dziełem wielu ludzi, o których może powiedzieć co najwyżej, że jest ich współ-twórcą. – Mam szczęście do przyjaciół i współpracowników. To światło, które mnie tutaj opromienia jest światłem odbitym, którego by dziś nie było bez ich obecności i zaangażowania – mówił Karłowicz dziękując za przybycie zgromadzonym licznie do praskiej świątyni gościom. Zwracając się zaś do redaktora naczelnego tygodnika Idziemy, zauważył, że wartość dzieła któremu przewodzi od 15 lat jest nie do przecenienia. – I mówię to z pełną świadomością, również jako diecezjanin warszawsko-praski – podsumował Karłowicz. 

***

Motywem przewodnim nagrody „Wstańcie, chodźmy!” są słowa wypowiedziane przez Chrystusa w ogrodzie Getsemani, wkrótce przed męką (Mt 26,46; Mk 14,42), a do których nawiązywał również Jan Paweł II, czyniąc z nich tytuł jednej ze swych ostatnich książek, będącej swoistym podsumowaniem jego kilkudziesięcioletniej posługi biskupiej. Bezpośrednim nawiązaniem, a zarazem odpowiedzią na słowa Zbawiciela oraz papieża, jest też tytuł samego tygodnika „Idziemy”, którego pierwszy numer ukazał się 6 września 2005 roku – rok po publikacji książki Jan Pawła II.

Statuetkę nagrody – którą po raz pierwszy przyznano pięć lat temu, podczas jubileuszu 10-lecia pisma – zaprojektowało i wykonało małżeństwo rzeźbiarzy: Teresa Pastuszka-Kowalska i Dariusz Kowalski. Jest w nią wpisana litera „i” – najmniejsza literka alfabetu greckiego i polskiego. Ks. Henryk Zieliński podczas gali wręczenia nagród „Wstańcie, chodźmy!” mówił, że taka symbolika nie była zabiegiem przypadkowym. – „i” to pierwsza litera tytułu naszego tygodnika. Jest symbolem stałości, bo o niej Chrystus mówił: „Ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni” (Mt 5, 18).

Do tej wierności Ewangelii redaktor naczelny „Idziemy” nawiązywał również w niedawnym wywiadzie udzielonym Katolickiej Agencji Informacyjnej z okazji 15-lecia istnienia pisma. – Staramy się żeby obraz, który prezentujemy w naszym tygodniku był integralny. Nie chcemy być pismem czysto konfesyjnym, pisać tylko o nabożeństwach i duchowości. Chcemy dać czytelnikowi komplementarny obraz świata, widzianego z perspektywy człowieka wierzącego, objaśniać świat w duchu Ewangelii. Wydaje mi się, że takie jest zadanie mediów katolickich, staramy się to zadanie realizować – mówił ks. Zieliński.

Na koniec dodajmy, że laureatami pierwszej edycji nagrody „Wstańcie, chodźmy!” byli dziennikarze - Dorota Gawryluk i Krzysztof Ziemiec. 

(kw)

Laudacja ks. prof. Jacka Grzybowskiego na cześć Dariusza Karłowicza, laureata nagrody „Wstańcie, chodźmy!”

Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” podsumowuje 15-lecie działalności pisma – wywiad udzielony Katolickiej Agencji Informacyjnej

Tygodnik „Idziemy” jest odosobnionym fenomenem – rozmowa z ks. Henrykiem Zielińskim

Więcej o Instytucie Kultury Św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Angelicum w Rzymie

Książka Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa” w księgarni Teologii Politycznej

Foto: Mikołaj Marczak  


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.