Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Pamięć i polityka. O polityce historycznej po ‘89 roku – zapraszamy na debatę

Pamięć i polityka. O polityce historycznej po ‘89 roku – zapraszamy na debatę

Czy nowoczesne państwo powinno zostawić historię historykom i skupić się na przyszłości? W jaki sposób pamięć o przeszłości kształtuje nasze poglądy i działania? W jaki sposób należy pielęgnować naszą pamięć i opowiadać naszą historię innym? O tych zagadnieniach rozmawiać będą goście Teologii Politycznej podczas debaty wokół książki Pawła Ukielskiego „Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy”.

W debacie udział wezmą: 
➤ prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski, autor książki „Polityka historyczna”);
➤ prof. Dariusz Gawin (Instytut Filozofii i Socjologii PAN);
➤ dr Paweł Ukielski (Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Studiów Politycznych PAN, autor książki „Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy”).
Prowadzenie: Jakub Moroz.

Kiedy: 22 września (wtorek)
Godz. 18:00
Gdzie: INTERNET
Link do transmisji: https://youtu.be/3FsA39tXixE

Każdy naród chce opowiedzieć swoją historię. Zestawione ze sobą opowieści te nie układają się jednak w spójną „historię powszechną”, lecz nachodzą na siebie, przeczą sobie i wikłają w gorzkie spory o dawne krzywdy. Gdy podmiotem tych sporów o pamięć i dziedzictwo jest państwo, mamy do czynienia z polityką historyczną.

Polityka historyczna nie jest zatem pojęciem nowym, ale wciąż nie gasną kontrowersje, które jej dotyczą. Jej zwolennicy podkreślają, że pozostawienie historii historykom grozi zanikiem tożsamości wspólnoty, a zatem zagraża samemu jej istnieniu. Z drugiej strony nie można przymknąć oczu na ryzyko instrumentalizacji historii, dążenie do jej zafałszowania i wyrodzenia się w propagandę. Jaka zatem powinna być polityka historyczna demokratycznego państwa? Jakie podmioty mają być za nią odpowiedzialne? Czy Polska po ’89 roku odrobiła swoje zadanie w tej dziedzinie? Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi wraz z zaproszonymi gośćmi.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

2020 NCK dofinans kulturawsieci rgb2


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.