Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Nowy numer dwumiesięcznika „Arcana” już w sprzedaży

Nowy numer dwumiesięcznika „Arcana” już w sprzedaży

Do rąk czytelników trafił nowy, 154. numer dwumiesięcznika „Arcana”. W tym numerze znalazły się teksty takich autorów, jak m.in. Andrzej Nowak, Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Marek Baterowicz, Jacek Bartyzel, Maciej Urbanowski i Olga Płaszczewska. Zachęcamy do lektury!

Poniżej publikujemy słowo od redakcji dwumiesięcznika „Arcana”

W roku bieżącym jubileusz 90-lecia urodzin obchodzi czterech wybitnych uczonych, wyjątkowo i szczególnie zasłużonych w badaniach nad historią Polski, jej literatury i filozofii. Wszyscy oni publikowali swoje teksty na łamach „Arcanów”, a w większości stale, na przestrzeni lat, współpracowali i nadal współpracują z naszym Dwumiesięcznikiem. Są to:

Prof. JULIAN MAŚLANKA – historyk literatury polskiego oświecenia i romantyzmu, uczeń Stanisława Pigonia, badacz polskiej świadomości historycznej, współwydawca naukowych edycji pism A. Mickiewicza i C. K. Norwida, współtwórca nowoczesnego polskiego prasoznawstwa.

Prof. JACEK TRZNADEL – pisarz, poeta, tłumacz, historyk literatury XX stulecia, znawca twórczości Norwida i Leśmiana, w PRL od lat 70. działacz niepodległościowy, autor Hańby domowej, badacz dziejów zbrodni katyńskiej i losów kultury polskiej pod okupacją sowiecką, stały współpracownik „Arcanów”.

Prof. ANDRZEJ WALICKI – historyk idei, znawca polskiej i rosyjskiej filozofii XVIII i XIX stulecia, zwłaszcza rosyjskiego słowianofilstwa i liberalizmu, wybitnie zasłużony również jako badacz polskiego patriotyzmu, mesjanizmu i romantyzmu, popularyzator wiedzy o Polsce w świecie zachodnim, publicysta. Laureat Nagrody im. Eugenia Balzana (Włochy, 1998), najważniejszej europejskiej nagrody w dziedzinie humanistyki.

Prof. WŁADYSŁAW ZAJEWSKI – historyk, badacz polskich zmagań niepodległościowych XVIII i XIX wieku i dziejów sprawy polskiej w polityce mocarstw w czasach Wielkiej Niewoli, znawca epoki napoleońskiej i powstania listopadowego, autor szeregu fundamentalnych publikacji temu poświęconych, członek Zespołu „Arcanów”. Wszystkim Dostojnym Jubilatom, wielkim uczonym i naszym naukowym mistrzom, oddajemy należny im hołd, składamy gratulacje i najserdeczniej życzymy wielu jeszcze lat zdrowia i czynnej pracy dla dobra Polski i jej kultury. 

Przeczytaj spis treści 154. numeru dwumiesięcznika „Arcana”


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.