„Piszę, bo nie mogę znieść kłamstwa” – Wojciech Tomczyk

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%
Brakuje

Mamy do czynienia z arcydziełem Wojciecha Tomczyka. Język, sposób opowiadania, kreślenia postaci jest mistrzowski – Jarosław Gajewski, odtwórca roli pisarza, Juliusza Zalepiaszczego w komedii „Rodzina królewska”

 

Teologia Polityczna postanowiła wydać tom moich „Komedii”. Jest to przejawem szaleństwa. Wspierajmy ich w tym szaleństwie, do czego Państwa bardzo gorąco zachęcam – Wojciech Tomczyk

[KLIKNIJ i obejrzyj nagranie]

 

„Komedie” to kolejna publikacja Wojciecha Tomczyka, którą pragniemy wydać nakładem Teologii Politycznej. I tym razem Autor zmaga się w swych utworach z polskością – sięga do tkwiących w naszej kulturze metafor i archetypów, czyniąc to jednak z ożywczą, komediową świeżością. Prezentowany zbiór to dla czytelnika obfitująca w groteskę, fascynująca podróż przez często gorzkie meandry historii narodowej.

 

Ta ironiczna Odyseja – niekiedy zaskakująca ciepłem dotychczas niecharakterystycznym dla autora „Norymbergi” – ma trzy zasadnicze przystanki: romantyzm ( Wielka improwizacja), PRL ( Rodzina królewska (jak gdyby)) i współczesność ( Fragment większej całości; Komedia romantyczna; Zaręczyny). Każda epoka obciążona jest swoim brzemieniem, z którym Tomczyk lekkim piórem mierzy się, pomagając przy tym czytelnikowi ten balast unieść i lepiej zrozumieć. Oprócz obserwacji kulturowych w makroskali i postaci – symboli funkcjonujących w refleksji narodowej od wieków, znajdziemy w „Komediach” również subtelne analizy poszczególnych jednostek czynione znad przenikliwej, psychologicznej lupy.

 

„Komedie” są więc znakomitym powrotem do gatunku komediowego, którego bogatym kanonem poszczycić się może literatura polska. Bezprecedensowość dzieła Tomczyka pod tym względem podkreślał autor wstępu, prof. Maciej Urbanowski. Ewokowany przez nią śmiech obnaża rozmaite oblicza obłudy i uwypukla tkwiące w Polsce podziały i konflikty. Pomimo jednak wyboistości ukazywanej na kartach „Komedii” drogi, którą przeszliśmy, czytając Tomczyka nie śmiejemy się przez łzy, a historia nie rechocze za naszymi plecami złowrogo. Stoimy raczej wewnątrz tych burzliwych dziejów, przynależni i odpowiedzialni. Śmiech, który nam towarzyszy pozwala wypuścić powietrze niepotrzebnego zadęcia, by spojrzeć z dystansu, pozostając jednocześnie w samym oku cyklonu zwanym Polską.

 


 

Wojciech Tomczyk (ur. 1960) – dramaturg, scenarzysta, producent i krytyk filmowy. W teatrze debiutował sztuką „Wampir”. Współautor wystawy w narodowym pawilonie polskim na wystawie światowej EXPO Hanover 2000. Autor licznych scenariuszy teatralnych i filmowych. Jego sztuka „Norymberga” została przetłumaczona na dziewięć języków, otrzymał za nią nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry. Laureat nagrody Strażnik Pamięci 2019. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2019). Nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazały się: „Dramaty (nagroda literacka Biblioteki Narodowej Skrzydła Dedala" 2018) oraz „Felietony" (2019).

 

Drażniący spektakl. Zmuszający do polemiki, do zrewidowania własnych sądów, do dziwnej niewygodnej pracy i podania w wątpliwość swoich szlachetnych deklaracji. Ręka wyciągana do zgody zawisa w powietrzu i zaczyna drętwieć, jawi się jako jakaś kłoda ciążąca i nienaturalna, gest ten głupim się zdaje, nieprzemyślanym, pustym. Bo też spektakl podsuwa mylne tropy, nie domyka wątpliwości, ba, w szybko zmieniającej się sytuacji politycznej opalizuje znaczeniami. – Andrzej Horubała o „Zaręczynach” Wojciecha Tomczyka

 


OBEJRZYJ – WOJCIECH TOMCZYK ZACHĘCA DO WSPARCIA ZBIÓRKI

PRZECZYTAJ WSTĘP PROF. MACIEJA URBANOWSKIEGO (PDF)

ZOBACZ SPIS TREŚCI KSIĄŻKI (PDF)

PRZECZYTAJ RECENZJĘ „ZARĘCZYN" ANDRZEJA HORUBAŁY

OBEJRZYJ „ZARĘCZYNY" W TEATRZE TELEWIZJI
POSŁUCHAJ „WIELKIEJ IMPROWIZACJI" W WYKONANIU P. FRONCZEWSKIEGO I J. RADZIWIŁOWICZA

 OBEJRZYJ GALERIĘ ILUSTRACJI MICHAŁA STRACHOWSKIEGO


 

Aby wydać „Komedie” Wojciecha Tomczyka potrzebujemy Państwa wsparcia. Prosimy o darowizny na ten cel.

➤  Każda osoba, która wesprze wydanie książki dowolną kwotą, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w podziękowaniach na pierwszych stronach (chyba, że zadeklaruje chęć pozostania anonimowym darczyńcą).

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 65 zł, otrzyma BEZPŁATNY EGZEMPLARZ KSIĄŻKI POCZTĄ i zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w podziękowaniach na pierwszych stronach (chyba, że zadeklaruje chęć pozostania anonimowym darczyńcą).

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 500 zł, otrzyma PAKIET TOMCZYK składający się z następujących książek Wojciecha Tomczyka: „Dramaty”, „Felietony”, „Komedie” oraz zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w podziękowaniach na pierwszych stronach książki (chyba, że zadeklaruje chęć pozostania anonimowym darczyńcą).

 

Pięciu pierwszych darczyńców, którzy przekażą darowiznę w wysokości min. 1 000 zł, otrzymają również Tytuł Honorowego Darczyńcy książki, oprawioną ilustrację z książki (obejrzyj galerię) wraz z autografem, specjalny list z podziękowaniami od Autora oraz zostaną wymienieni z imienia i nazwiska na honorowym miejscu.


 

 

Darowiznę na wydanie książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna na cele statutowe Komedie

 

Wszystkie darowizny przekazane na rzecz naszych działań można odliczyć od podatku.

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Nazwa banku: Bank Pekao SA
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe, komedie

Kod SWIFT: PKOP PL PW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

 

 

 

Wspieram

65
165
500
Podaj kwotę