Pamięć i polityka. O polityce historycznej po ‘89 roku – zapraszamy na debatę

Czy nowoczesne państwo powinno zostawić historię historykom i skupić się na przyszłości? W jaki sposób pamięć o przeszłości kształtuje nasze poglądy i działania? W jaki sposób należy pielęgnować naszą pamięć i opowiadać naszą historię innym? O tych zagadnieniach rozmawiać będą goście Teologii Politycznej podczas debaty wokół książki Pawła Ukielskiego „Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy”.

W debacie udział wezmą: 
➤ prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski, autor książki „Polityka historyczna”);
➤ prof. Dariusz Gawin (Instytut Filozofii i Socjologii PAN);
➤ dr Paweł Ukielski (Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Studiów Politycznych PAN, autor książki „Pamięć Polski, pamięć sąsiadów. Pamięć Europy”).
Prowadzenie: Jakub Moroz.

Kiedy: 22 września (wtorek)
Godz. 18:00
Gdzie: INTERNET
Link do transmisji: https://youtu.be/3FsA39tXixE

Każdy naród chce opowiedzieć swoją historię. Zestawione ze sobą opowieści te nie układają się jednak w spójną „historię powszechną”, lecz nachodzą na siebie, przeczą sobie i wikłają w gorzkie spory o dawne krzywdy. Gdy podmiotem tych sporów o pamięć i dziedzictwo jest państwo, mamy do czynienia z polityką historyczną.

Polityka historyczna nie jest zatem pojęciem nowym, ale wciąż nie gasną kontrowersje, które jej dotyczą. Jej zwolennicy podkreślają, że pozostawienie historii historykom grozi zanikiem tożsamości wspólnoty, a zatem zagraża samemu jej istnieniu. Z drugiej strony nie można przymknąć oczu na ryzyko instrumentalizacji historii, dążenie do jej zafałszowania i wyrodzenia się w propagandę. Jaka zatem powinna być polityka historyczna demokratycznego państwa? Jakie podmioty mają być za nią odpowiedzialne? Czy Polska po ’89 roku odrobiła swoje zadanie w tej dziedzinie? Na te pytania będziemy poszukiwać odpowiedzi wraz z zaproszonymi gośćmi.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

2020 NCK dofinans kulturawsieci rgb2