Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

IV Festiwal Teologii Politycznej – Leopold Tyrmand. Bikiniarz // Pisarz // Konwertyta

IV Festiwal Teologii Politycznej – Leopold Tyrmand. Bikiniarz // Pisarz // Konwertyta

Za nami inauguracja czwartej edycji Festiwalu Teologii Politycznej! Podczas kolejnych spotkań śledzimy kierunki przebiegu życia i twórczości Leopolda Tyrmanda. Kolejne spotkanie – TYRMAND. PISARZ – zacznie się w środę 7 października o godzinie 19.00. Uwaga – w tym roku festiwal tylko online! Wszystkie spotkania transmitowane będą online na kanale YouTube i stronie internetowej Teologii Politycznej.

Warszawski Festiwal Leopolda Tyrmanda to cykl trzech spotkań poświęconych życiu i twórczości znamienitego pisarza. Każde ze spotkań składać się będzie z dwóch części: panelu dyskusyjnego z udziałem wybitnych znawców (literaturoznawców, historyków sztuki, filozofów, historyków idei i ludzi kultury) oraz pokazu filmu. Debatę urozmaici lektura prozy Tyrmanda w wykonaniu znanych aktorów filmowych i teatralnych: Jacka Braciaka, Andrzeja Ferenca i Andrzeja Mastalerza.

Debaty wraz z pokazami filmów odbywać się będą online w kolejne środy: 30 września, 7 października oraz 14 października. Transmisja każdego spotkania rozpoczyna się o godz. 19.00. Uwaga! Z uwagi na pandemię spotkania odbywają się wyłącznie online!

1. TYRMAND. BIKINIARZ (30 IX 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, doktor nauk humanistycznych.

➤ Marcin Kowalczyk – kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autor książki „Tyrmand karnawałowy”.

➤ Paweł Brodowski – krytyk muzyczny, redaktor naczelny wydawanego od ponad pół wieku magazynu „Jazz Forum”, w młodości gitarzysta basowy m.in. w zespole Czesława Niemena Akwarele, z którym nagrał album „Dziwny jest ten świat”.

Prozę czyta Jacek Braciak – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, w latach 1990–2015 związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Dziennik 1954 (reż. Jerzy Zalewski).

[ZOBACZ] Nagranie pierwszej odsłony IV Festiwalu Teologii Politycznej: Tyrmand. Bikiniarz

Relacja z wydarzenia

***

2. TYRMAND. PISARZ (7 X 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Wojciech Tomczyk – dramaturg, scenarzysta i producent filmowy. Autor m.in. przetłumaczonej na dziewięć języków sztuki „Norymberga”, za którą otrzymał nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry.

➤ Dariusz Gawin – historyk idei i publicysta; podejmuje badania nad historią polskiej myśli politycznej i społecznej oraz związkami literatury i filozofii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

➤ Mariusz Urbanek – pisarz, publicysta, redaktor miesięcznika „Odra”, kierownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, autor kilkunastu biografii, w tym Leopolda Tyrmanda „Zły Tyrmand”.

Prozę czyta Andrzej Ferenc – aktor filmowy i teatralny, lektor, narrator, reżyser i wykładowca akademicki, grał w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, założyciel sceny w Domu Literatury w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Zły (reż. Jerzy Sztwiertnia).

Dołącz do wydarzenia online na Facebooku

***

3. TYRMAND. KONWERTYTA (14 X 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Mateusz Werner – filozof kultury, eseista, krytyk filmowy. Obecnie adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

➤ Katarzyna Kwiatkowska-Gawęcka – pisarka, bajkopisarka, dokumentalistka, scenarzystka. Autorka m.in. cyklu bajek animowanych dla dzieci zatytułowanych „Przytulaki”. Realizator filmów i reportaży dokumentalnych dla I programu TVP, TVP Polonia (w tym - „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda”). Współautorka książki o amerykańskich losach Leopolda Tyrmanda „Tyrmand i Ameryka”.

➤ Marcel Woźniak – pisarz i scenarzysta, autor książki „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” oraz nowo wydanej pozycji „Tyrmand. Pisarz o białych oczach". Czytelnikom znany również z  trylogii kryminalnej o detektywie Leonie Brodzkim.

Prozę czyta Andrzej Mastalerz – aktor teatralny i filmowy, reżyser, występował na deskach Teatru Studio, Teatru Powszechnego i Teatru Polskiego w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda (reż. Stefan Chazbijewicz).

Dołącz do wydarzenia online na Facebooku

________________

logosy


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.