IV Festiwal Teologii Politycznej – Leopold Tyrmand. Bikiniarz // Pisarz // Konwertyta

IV Festiwal Teologii Politycznej – Leopold Tyrmand. Bikiniarz // Pisarz // Konwertyta

Za nami inauguracja czwartej edycji Festiwalu Teologii Politycznej! Podczas kolejnych spotkań śledzimy kierunki przebiegu życia i twórczości Leopolda Tyrmanda. Kolejne spotkanie – TYRMAND. PISARZ – zacznie się w środę 7 października o godzinie 19.00. Uwaga – w tym roku festiwal tylko online! Wszystkie spotkania transmitowane będą online na kanale YouTube i stronie internetowej Teologii Politycznej.

Warszawski Festiwal Leopolda Tyrmanda to cykl trzech spotkań poświęconych życiu i twórczości znamienitego pisarza. Każde ze spotkań składać się będzie z dwóch części: panelu dyskusyjnego z udziałem wybitnych znawców (literaturoznawców, historyków sztuki, filozofów, historyków idei i ludzi kultury) oraz pokazu filmu. Debatę urozmaici lektura prozy Tyrmanda w wykonaniu znanych aktorów filmowych i teatralnych: Jacka Braciaka, Andrzeja Ferenca i Andrzeja Mastalerza.

Debaty wraz z pokazami filmów odbywać się będą online w kolejne środy: 30 września, 7 października oraz 14 października. Transmisja każdego spotkania rozpoczyna się o godz. 19.00. Uwaga! Z uwagi na pandemię spotkania odbywają się wyłącznie online!

1. TYRMAND. BIKINIARZ (30 IX 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, doktor nauk humanistycznych.

➤ Marcin Kowalczyk – kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autor książki „Tyrmand karnawałowy”.

➤ Paweł Brodowski – krytyk muzyczny, redaktor naczelny wydawanego od ponad pół wieku magazynu „Jazz Forum”, w młodości gitarzysta basowy m.in. w zespole Czesława Niemena Akwarele, z którym nagrał album „Dziwny jest ten świat”.

Prozę czyta Jacek Braciak – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, w latach 1990–2015 związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Dziennik 1954 (reż. Jerzy Zalewski).

[ZOBACZ] Nagranie pierwszej odsłony IV Festiwalu Teologii Politycznej: Tyrmand. Bikiniarz

Relacja z wydarzenia

***

2. TYRMAND. PISARZ (7 X 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Wojciech Tomczyk – dramaturg, scenarzysta i producent filmowy. Autor m.in. przetłumaczonej na dziewięć języków sztuki „Norymberga”, za którą otrzymał nagrodę Grand Prix festiwalu Dwa Teatry.

➤ Dariusz Gawin – historyk idei i publicysta; podejmuje badania nad historią polskiej myśli politycznej i społecznej oraz związkami literatury i filozofii, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

➤ Mariusz Urbanek – pisarz, publicysta, redaktor miesięcznika „Odra”, kierownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, autor kilkunastu biografii, w tym Leopolda Tyrmanda „Zły Tyrmand”.

Prozę czyta Andrzej Ferenc – aktor filmowy i teatralny, lektor, narrator, reżyser i wykładowca akademicki, grał w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, założyciel sceny w Domu Literatury w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Zły (reż. Jerzy Sztwiertnia).

Dołącz do wydarzenia online na Facebooku

***

3. TYRMAND. KONWERTYTA (14 X 2020)

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Mateusz Werner – filozof kultury, eseista, krytyk filmowy. Obecnie adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

➤ Katarzyna Kwiatkowska-Gawęcka – pisarka, bajkopisarka, dokumentalistka, scenarzystka. Autorka m.in. cyklu bajek animowanych dla dzieci zatytułowanych „Przytulaki”. Realizator filmów i reportaży dokumentalnych dla I programu TVP, TVP Polonia (w tym - „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda”). Współautorka książki o amerykańskich losach Leopolda Tyrmanda „Tyrmand i Ameryka”.

➤ Marcel Woźniak – pisarz i scenarzysta, autor książki „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” oraz nowo wydanej pozycji „Tyrmand. Pisarz o białych oczach". Czytelnikom znany również z  trylogii kryminalnej o detektywie Leonie Brodzkim.

Prozę czyta Andrzej Mastalerz – aktor teatralny i filmowy, reżyser, występował na deskach Teatru Studio, Teatru Powszechnego i Teatru Polskiego w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda (reż. Stefan Chazbijewicz).

Dołącz do wydarzenia online na Facebooku

________________

logosy


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.