Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dariusz Karłowicz gościem Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma – Dziewiąta”

Dariusz Karłowicz gościem Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma – Dziewiąta”

„Solidarność” kojarzy się dzisiaj niemal wyłącznie ze związkiem zawodowym, a przecież wydarzyło się wtedy coś znacznie poważniejszego. „Solidarność” to chyba jedyne pozytywne wydarzenie w dwudziestowiecznej historii Polski, które można postawić na równi z odzyskaniem niepodległości – mówił Dariusz Karłowicz w dzisiejszym Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma – Dziewiąta”.

Dariusz Karłowicz w rozmowie z Michałem Kłosowskim nawiązywał do współorganizowanego przez Instytut Kultury Św. Jana Pawła II cyklu debat „Re-thinking Solidarity”. Podkreślił, że solidarność to znacznie głębsza więź, niż zwykły mechanizm redystrybucji dóbr. Jego zdaniem, solidarność odkrywamy wówczas, gdy uświadomimy sobie własne braki.

– Solidarność opisuje pewien istotnie międzyludzki rodzaj relacji, który jest bliskością ludzi świadomych swoich niedoskonałości, którzy potrafią się nią dzielić ponad tę niedoskonałość – podsumował Karłowicz.

Karłowicz zaznaczył również, że sens „Solidarności” jest globalny, nawet jeśli ukształtowało ją zasadniczo polskie doświadczenie. Dowodzi tego głębia refleksji naukowców i myślicieli, biorących udział w międzynarodowych debatach z cyklu „Re-thinking Solidarity”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Instytut Kultury św. Jana Pawła II został powołany setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Jego misją jest refleksja nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego Kościoła i świata w odniesieniu do myśli i nauczania św. Jana Pawła II. W gronie wykładowców znaleźli się się wybitni intelektualiści z całego świata. Planowany jest również program stypendialny dla młodych naukowców i studentów z Polski.

Inicjatorami powołania Instytutu Kultury św. Jana Pawła II jest środowisko skupione wokół Fundacji Świętego Mikołaja (Teologii Politycznej) i Fundacji Futura – Iuventa.


Ty też możesz wydawać z nami KSIĄŻKI, produkować PODCASTY, organizować wystawy oraz WYDAWAĆ „Teologię Polityczną Co Tydzień”, jedyny tygodnik filozoficzny w Polsce. Twoje darowizny zamienią się w kolejne artykuły takie jak ten, który właśnie czytałeś i pomogą nam kontynuować i rozwijać nasze projekty oraz tworzyć kolejne. Środowisko Teologii Politycznej działa dzięki darowiznom prywatnych mecenasów kultury – tych okazjonalnych oraz regularnych. Dołącz do nich już dziś i WSPIERAJ TEOLOGIĘ POLITYCZNĄ!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „O islamie” Rémiego Brague'a po polsku!
Zostań mecenasem polskiego wydania „O islamie” Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.