Laureaci Konkursu Chopinowskiego uczcili 210. rocznicę urodzin kompozytora

Laureaci Konkursu Chopinowskiego uczcili 210. rocznicę urodzin kompozytora

W sobotę, 21 listopada odbył się wyjątkowy koncert, upamiętniający 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Utwory wielkiego kompozytora usłyszeliśmy w interpretacji m.in. Erika Lu i Julianny Awdiejewej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania koncertu.

210 lat temu urodził się Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów w historii muzyki. Jego krótkie życie było pełne ważnych wydarzeń, wzlotów, upadków, sukcesów i dramatów. Chopin był geniuszem muzycznym, utalentowanym kompozytorem i niedoścignionym pianistą. Łączył śmiałe pomysły muzyczne z prostotą i motywami ludowymi. Pozostawił po sobie muzykę przekraczającą granice piękna, jego nokturny, polonezy, walce, etiudy, mazurki, preludia czy koncerty fortepianowe uczyniły go jednym z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów wszechczasów. Mistrzostwo formy, bogactwo melodyczne i harmoniczne stały się później niedoścignionym wzorcem dla wielu kompozytorów. 

Zapraszamy w muzyczną podróż w czasie od młodzieńczych kompozycji Chopina w stylu brillant, przez heroiczne utwory z okresu imigracyjnego, następnie utwory bardzo ekspresyjne do dzieł sentymentalnych, tworzonych pod koniec życia kompozytora. W programie koncertu utwory F. Chopina w kolejności ich powstania znalazły się polonezy, walce, mazurki, preludia, pieśni i nokturny. Widz ma szansę poznać również miejsca związane z kompozytorem oraz bliskie mu osoby. Całości dopełniły zdjęcia i ciekawa narracja. 

W koncercie 210 lat z Chopinem wystąpila gwiazda Metropolitan Opera, Aleksandra Kurzak, laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Yulianna Avdeeva i Eric Lu, Marek Bracha występujący obecnie w Operze Narodowej oraz soliści Baletu Opery Wrocławskiej Hannah Ho i Robert Kędziński. Program koncertu miała za zadanie podkreślić jego narodowy charakter, wpisując się w listopadowe obchody miesiąca pamięci narodowej.

Organizatorem koncertu byłaFundacja Kultury i Sztuki we współpracy z Fundacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju. Misją Fundacji Kultury i Sztuki jest upowszechnianie kultury wysokiej w Polsce jak również zwiększenia widoczności polskiej kultury za granicą, uczynienia z kultury platformy dialogu międzynarodowego. Mecenasem koncertu był Mecenas Polskiej Kultury PGE Polska Grupa Energetyczna, Partnerem Fundacja PZU.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.