Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Laureaci Konkursu Chopinowskiego uczcili 210. rocznicę urodzin kompozytora

Laureaci Konkursu Chopinowskiego uczcili 210. rocznicę urodzin kompozytora

W sobotę, 21 listopada odbył się wyjątkowy koncert, upamiętniający 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Utwory wielkiego kompozytora usłyszeliśmy w interpretacji m.in. Erika Lu i Julianny Awdiejewej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania koncertu.

210 lat temu urodził się Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów w historii muzyki. Jego krótkie życie było pełne ważnych wydarzeń, wzlotów, upadków, sukcesów i dramatów. Chopin był geniuszem muzycznym, utalentowanym kompozytorem i niedoścignionym pianistą. Łączył śmiałe pomysły muzyczne z prostotą i motywami ludowymi. Pozostawił po sobie muzykę przekraczającą granice piękna, jego nokturny, polonezy, walce, etiudy, mazurki, preludia czy koncerty fortepianowe uczyniły go jednym z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów wszechczasów. Mistrzostwo formy, bogactwo melodyczne i harmoniczne stały się później niedoścignionym wzorcem dla wielu kompozytorów. 

Zapraszamy w muzyczną podróż w czasie od młodzieńczych kompozycji Chopina w stylu brillant, przez heroiczne utwory z okresu imigracyjnego, następnie utwory bardzo ekspresyjne do dzieł sentymentalnych, tworzonych pod koniec życia kompozytora. W programie koncertu utwory F. Chopina w kolejności ich powstania znalazły się polonezy, walce, mazurki, preludia, pieśni i nokturny. Widz ma szansę poznać również miejsca związane z kompozytorem oraz bliskie mu osoby. Całości dopełniły zdjęcia i ciekawa narracja. 

W koncercie 210 lat z Chopinem wystąpila gwiazda Metropolitan Opera, Aleksandra Kurzak, laureaci Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie Yulianna Avdeeva i Eric Lu, Marek Bracha występujący obecnie w Operze Narodowej oraz soliści Baletu Opery Wrocławskiej Hannah Ho i Robert Kędziński. Program koncertu miała za zadanie podkreślić jego narodowy charakter, wpisując się w listopadowe obchody miesiąca pamięci narodowej.

Organizatorem koncertu byłaFundacja Kultury i Sztuki we współpracy z Fundacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju. Misją Fundacji Kultury i Sztuki jest upowszechnianie kultury wysokiej w Polsce jak również zwiększenia widoczności polskiej kultury za granicą, uczynienia z kultury platformy dialogu międzynarodowego. Mecenasem koncertu był Mecenas Polskiej Kultury PGE Polska Grupa Energetyczna, Partnerem Fundacja PZU.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.