Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dariusz Karłowicz o sprawie McCarricka na antenie Polskiego Radia 24

Dariusz Karłowicz o sprawie McCarricka na antenie Polskiego Radia 24

20 listopada Dariusz Karłowicz był gościem audycji Antoniego Opalińskiego „Świat w powiększeniu” na antenie Polskiego Radia 24. Rozmowa dotyczyła głośnego raportu w sprawie Theodore'a McCarricka.

- Wysuwane pod adresem Theodore'a McCarricka oskarżenia o pedofilię udało się potwierdzić dopiero w 2017 roku, czyli 12 lat po śmierci Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Karłowicz.

Na życzenie papieża Franciszka Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej sporządził i opublikował raport na temat wiedzy, jaką miał Watykan w sprawie oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych dostojnika, a także procesów decyzyjnych, jakie podejmowano w jego sprawie.

FBI i rosyjski wywiad

- Raport miał odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ten celebryta i ulubieniec polityków funkcjonował w Kościele, ale nie tylko w nim. Współpracował on bowiem z FBI, kontaktował się z możnymi USA, w tym z prezydentami, a niektórzy spekulują, że współpracował z rosyjskim wywiadem - mówił Karłowicz.

W raporcie ujawniono, że w 1999 roku nuncjatura apostolska w Waszyngtonie została ostrzeżona przez ówczesnego arcybiskupa Nowego Jorku, kardynała Johna Josepha O'Connora, że planowana nominacja Theodore'a McCarricka na metropolitę stolicy USA może wywołać "poważny skandal" z powodu krążących wtedy głosów o zachowaniu hierarchy wobec młodych mężczyzn.

"Orędownik walki z pedofilią"

- Występował jako orędownik walki z pedofilią. Prezentował się na tym polu jako szczególnie pryncypialny - dodał Dariusz Karłowicz. W 2000 r. wydalony ze stanu kapłańskiego, ukarany przez papieża za pedofilię kardynał w liście do sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza zapewniał o swej niewinności i odrzucał zarzuty.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji na antenie Polskiego Radia 24


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.