Antonina Karpowicz-Zbińkowska: The Netherland Bach Society, Death & Devotion

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: The Netherland Bach Society, Death & Devotion

Niezwykle ciekawe jest przyjrzenie się jak rozwijała się protestancka pobożność, zwłaszcza w tym jej zwierciadle, jakim jest muzyka liturgiczna


Niezwykle ciekawe jest przyjrzenie się jak rozwijała się protestancka pobożność, zwłaszcza w tym jej zwierciadle, jakim jest muzyka liturgiczna - przeczytaj kolejny felieton z cyklu Perły Muzyki Dawne

Death & Devotion, to płyta, której motywem przewodnim jest śmierć w protestanckiej duchowości. Nagranie dokonane przez Netherlands Bach Society pod dyrekcją Josa van Veldhovena, mistrzowsko zaśpiewane przez Johannette Zomer i Petera Harveya, stanowi zbiór kantat autorstwa niemieckich kompozytorów przedbachowskich, takich jak Dietrich Buxtehude (1637-1707), Franz Tunder (1614-1667), Matthias Weckmann (ok. 1616-1674), Christian Ritter (ok. 1645-1717).

 

Niezwykle ciekawe jest przyjrzenie się jak rozwijała się protestancka pobożność, zwłaszcza w tym jej zwierciadle, jakim jest muzyka liturgiczna. Upatrywanie wyzwolenia w śmierci było szczególnie popularne w protestanckim nurcie dewocyjnym i mistycznym XVII i XVIII-wieku, zgodnego z luterańską zasadą „Śmierć bramą niebios”

Ponieważ wszystkie drogi prowadzą do Bacha, także i ten trop zaprowadzi nas oczywiście do jego twórczości. U Bacha motyw śmierci pojawia się niemal zawsze zgodnie z nurtem poezji religijnej tamtych czasów, czyli w kontekście radosnego oczekiwania na nią, niemal jak na przyjaciółkę, która pojawia się jako wyzwolicielka.

Antonina Karpowicz-Zbińkowska


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.