Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Marc-Antoine Charpentier, David & Jonathas

Opera ta jednak jest ciekawym przykładem tego, w jakim tempie zmienia się współczesna obyczajowość i wrażliwość

Opera ta jednak jest ciekawym przykładem tego, w jakim tempie zmienia się współczesna obyczajowość i wrażliwość.

Nagranie opery (tragedii biblijnej) Marc-Antoine’a Charpentiera (1643-1704) David et Jonathas, dokonane w 1988 przez zespół Les Arts Florissants pod dyrekcją Williama Christie’go, to prawdziwe arcydzieło i niestety już biały kruk. Dość wspomnieć, że partię Davida wykonuje tam kontratenor Gerard Lesne, a partię Jonatana – Monique Zanetti, sopran.

Opera ta jednak jest ciekawym przykładem tego, w jakim tempie zmienia się współczesna obyczajowość i wrażliwość. O ile oryginalnie była ona napisana przez Charpentiera jako pean na cześć męskiej przyjaźni, rozpatrywanej na przykładzie biblijnego wątku przyjaźni pomiędzy młodym Davidem i synem króla Saula – Jonatanem, w 1988 jest już ona zaprezentowana przez Christiego z lekkimi podtekstami homoseksualnymi.

Christie wrócił po latach do tego utworu i można obejrzeć jego wystawienie Davida i Jonatana z roku 2012, gdzie interpretacja homoseksualna jest tam podana całkiem jawnie, jako oczywista i nie budząca już żadnych wątpliwości. To w pewnym sensie pokazuje miarę upadku naszej cywilizacji, która już nie tylko widzi wszędzie podteksty, lecz właśnie nie dopuszcza nawet możliwości innej interpretacji, próbę odczytania tej historii jako pochwały czystej przyjaźni męskiej uznałaby za skrajnie naiwną.

Ciekawostką jest natomiast to, że zarówno w nagraniu z roku 1988, jak i w tej najnowszej inscenizacji za roku 2012 występuje znów w roli wiedźmy wywołującej ducha proroka Samuela genialny kontratenor Dominique Visse.

Na Youtube można znaleźć trzy fragmenty tamtego dawnego nagrania: scenę rozstania Davida i Jonatana, lament Davida po śmierci Jonatana oraz triumfalny finał.

Antonina Karpowicz-Zbińkowska


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.