Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Kuhnau, Zelenka, J. S. Bach, Magnificat

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Kuhnau, Zelenka, J. S. Bach, Magnificat

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że muzyka Chopina została w znacznym stopniu zawłaszczona przez wykonawców pochodzących z Dalekiego Wschodu, dla mnie jednak sporym zaskoczeniem było odkrycie, że podobnie rzecz się ma z muzyką Bacha i w ogóle z muzyką barokową, a ostatnio również z muzyką renesansową i średniowieczną


Przyzwyczailiśmy się już do tego, że muzyka Chopina została w znacznym stopniu zawłaszczona przez wykonawców pochodzących z Dalekiego Wschodu, dla mnie jednak sporym zaskoczeniem było odkrycie, że podobnie rzecz się ma z muzyką Bacha i w ogóle z muzyką barokową, a ostatnio również z muzyką renesansową i średniowieczną - przeczytaj felieton z cyklu Perły Muzyki Dawnej

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że muzyka Chopina została w znacznym stopniu zawłaszczona przez wykonawców pochodzących z Dalekiego Wschodu, dla mnie jednak sporym zaskoczeniem było odkrycie, że podobnie rzecz się ma z muzyką Bacha i w ogóle z muzyką barokową, a ostatnio również z muzyką renesansową i średniowieczną. Największy jednak póki co rozgłos na świecie ma chyba zespół Bach Collegium Japan, którym kieruje Masaaki Suzuki, uczeń Tona Koopmana. Zespół ten specjalizuje się w wykonaniach muzyki J. S. Bacha, podjął się np. gigantycznego zadania nagrania wszystkich jego kantat.

Styl wykonawczy Suzukiego charakteryzuje się pieczołowitością, każda fraza jest tu doskonale wypieszczona, tekst zaśpiewany perfekcyjną niemiecczyzną, każde nagranie sprawia wrażenie aż nieprawdopodobnie perfekcyjnego, aż momentami niemal sztucznego, plastikowego. Muszę przyznać, że nagrania Suzukiego wzbudzają we mnie mieszane uczucia gdyż są po prostu nierówne. Jestem np. wielbicielką jego interpretacji motetów Bacha, niektóre zaś jego nagrania kantat są kontrowersyjne.

Tym razem chciałabym jednak zaprezentować fragmenty wyjątkowo udanej płyty nagranej przez Bach Collegium Japan zawierającej kilka Magnificatów. Obok Magnificatu Bacha Suzuki nagrał tu Magnificaty mniej znanych kompozytorów, autorem jednego z nich jest Johann Kuhnau (1660-1722) bezpośredni poprzednik Bacha na stanowisku kantora w kościele św. Tomasza w Lipsku.  Drugim zaś jest czeski, niemieckojęzyczny kompozytor Jan Dismas Zelenka (1679-1745).

Antonina Karpowicz-Zbińkowska


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.