Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Cipriano de Rore - Missa Praeter rerum seriem

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Cipriano de Rore - Missa Praeter rerum seriem

Ciprian de Rore, którego okrągłą rocznicę urodzin w tym roku obchodzimy, wywarł decydujący wpływ na styl muzyki weneckiej


Cipriano de Rore, którego okrągłą rocznicę urodzin w tym roku obchodzimy, wywarł decydujący wpływ na styl muzyki weneckiej - pisze dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska w kolejnym felietonie z cyklu Perły Muzyki Dawnej

Płyta pt. Missa Praeter rerum seriem, nagrana przez zespół Huelgas Ensemble pod dyrekcją Paula van Nevela, zawiera oprócz tytułowej mszy także inne kompozycje Cipriana de Rore (1516-1565): francuskie chansons, a także łacińskie i włoskie motety, wszystkie zaś te drobne utwory napisane są w stylu madrygałowym.

Msza Praeter rerum seriem zachowuje chłodny, obiektywny styl polifonii wywodzący się od Josquina des Pres, jest to zresztą msza parodia, opierająca się na melodii motetu bożonarodzeniowego Josquina o tym samym tytule. De Rore, którego okrągłą rocznicę urodzin w tym roku obchodzimy, uczeń Willaerta, wywarł decydujący wpływ na styl muzyki weneckiej. Specjaliści dopatrują się w jego muzyce, także w tej mszy, zapowiedzi stylu Monteverdiego.

Nie jestem wielbicielką stylu madrygałowego, przy dłuższym słuchaniu staje się męczący swoim subiektywizmem i emocjonalizmem. Dlatego płyta ta, konfrontująca oba te style sprawia, że msza staje się tutaj źródłem autentycznego wytchnienia po madrygałowych uniesieniach.

Antonina Karpowicz-Zbińkowska

PROO NIW belka teksty86


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.