Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Carlos V, Mille Regretz: La Canción del Emperador

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Carlos V, Mille Regretz: La Canción del Emperador

Savallowi należy przyznać, że jest chyba jednym z najbardziej kreatywnych artystów zajmujących się muzyką dawną. Nie sposób wyliczyć wszystkich projektów związanych z muzyką dawną, którymi się zajmował. Jego nagrania obejmują niemal wszystkie gatunki tej muzyki


Savallowi należy przyznać, że jest chyba jednym z najbardziej kreatywnych artystów zajmujących się muzyką dawną. Nie sposób wyliczyć wszystkich projektów związanych z muzyką dawną, którymi się zajmował. Jego nagrania obejmują niemal wszystkie gatunki tej muzyki - przeczytaj felieton z cyklu Perły Muzyki Dawnej

Nie pisałam do tej pory o jednym z największych współczesnych gigantów muzyki dawnej – Jordim Savallu, postanowiłam zatem nadrobić tę zaległość. Savallowi należy przyznać, że jest chyba jednym z najbardziej kreatywnych artystów zajmujących się muzyką dawną. Nie sposób wyliczyć wszystkich projektów związanych z muzyką dawną, którymi się zajmował. Jego nagrania obejmują niemal wszystkie gatunki tej muzyki. Również należy mu oddać to, że najgenialniej uchwycił on idiom hiszpańskiej muzyki dawnej. To jednak akurat stanowi niestety nie tylko jego atut, ale także i pewne obciążenie, wszystkie bowiem nagrania muzyki innej niż hiszpańska, również posiadają to hiszpańskie brzmienie, co np. w jego interpretacjach dzieł Charpentiera daje kompletnie mylne wyobrażenie o brzmieniu francuskiej muzyki barokowej.

Wśród wielu płyt nagranych przez Savalla na wyróżnienie zasługuje m.in. płyta Carlos V, Mille Regretz: La Canción del Emperador, nagrana przez połączone siły zespołów La Capella Reial de Catalunya i Hespèrion XXI w 2000 r. Płyta ta zwiera muzykę wykonywaną na dworze Karola V, którego panowanie przypada na czasy Reformacji.

Płyta ta pomyślana jest jako ukazanie chwały dworu hiszpańskiego, przez który przewijały się najważniejsze prądy artystyczne epoki. Znajdziemy na niej utwory kompozytorów hiszpańskich, takich jak Juan del Encina (1468-1534) czy Cristóbal de Morales (ok.1500-1553), ale także sławnych kompozytorów innych narodowości, których twórczość mogła trafić na dwór hiszpański, ich kompozycje są bowiem takimi „przebojami” w swojej epoce. Przykładem jest tytułowy utwór Mille regretz – chanson Josquina des Prez (ok.1450/1455 – 1521), którą on skomponował zarówno wersji solowej, jak i w wersji czterogłosowej, ta druga znalazła się na tej płycie.

Renesans  to okres, w którym można prześledzić wzajemne zapożyczenia różnych kompozytorów od siebie, znaną praktyką kompozytorską są niewiarygodne kariery rozmaitych melodii, czasami jakaś melodia, niekoniecznie sakralna, stawała się bazą do opracowań w wielu motetach czy mszach.  Taka kariera przydarzyła się właśnie tej chanson Mille regretz, która została opracowana w formie mszy m.in. przez Moralesa. Sanctus i Agnus Dei z tej mszy również znajdziemy na tej płycie. Podobnie inne tego typu przeboje to melodia Fortuna desperata (tu w opracowaniu Heinricha Isaaca, ok. 1450 – 1517) ) oraz La Spagna (tu w opracowaniu Josquina).

Antonina Karpowicz-Zbińkowska

/embed/captioned/" allowtransparency="true" allowfullscreen="true" frameborder="0" height="1078" data-instgrm-payload-id="instagram-media-payload-0" scrolling="no"> </p><p style="text-align: justify;">[video ih70-tTK73k" frameborder="0" allowfullscreen>

PROO NIW belka teksty83


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.