Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i – bp Robert Barron

Żywe paradoksy. Zasada katolickiego i/i – bp Robert Barron

Harmonia przeciwieństw: ciało i dusza, Bóg i człowiek, cielesność i duchowość, łaska i natura, wiara i rozum, Pismo i tradycja – tak w skrócie można podsumować „Żywe paradoksy”. Zasada katolickiego i/i, autorstwa najczęściej czytanego żyjącego katolickiego eseisty, mistrza wizualnych i werbalnych środków przekazu – biskupa Roberta Barrona. Na rynku książka ukazała się we wrześniu nakładem Wydawnictwa W drodze.

Rok wydania:2019
Liczba stron:360
Oprawa:miękka
ISBN:978-83-7906-285-0

Kościół katolicki od lat podkreśla i tłumaczy paradoksalne sprzeczności, rządzące światem. Właśnie w tym duchu biskup Barron wyjaśnia ten „dwubiegunowy ekstremizm”. W swoim zbiorze 80 esejów: teologicznych, filozoficznych, etycznych, apologetycznych, psychologicznych, socjologicznych, osobistych, historycznych, o bieżących sprawach, sprawach wiecznych, miłości, o wszystkim, porusza zagadnienia grzechu i miłosierdzia, wiary i rozumu, wolności i dyscypliny, materii i ducha, cierpienia i radości.

I to właśnie te skrajności, żywe paradoksy, dzięki swojej różnorodności odsłaniają głęboką logikę rzeczywistości – logikę Wcielenia. Zejście się przeciwieństw, w połączeniu z rozpatrywaniem ich w tejże logice sprawia, że światło świeci w każdą stronę, ucząc czytelnika patrzenia na rzeczywistość głębiej.

„Przekonałem się, że praktycznie za każdym razem naukowcy deklarujący niewiarę w Boga nie mają pojęcia, co poważni ludzie wierzący rozumieją pod słowem „Bóg”. Prawie bez  wyjątku myślą o Bogu jak o kimś obdarzonym wybitną światową naturą, czymś we  wszechświecie, na istnienie czego dowodu nie znaleźli, luką w zwyczajnej sieci relacji przyczynowych etc. Zaprzeczałbym takiej rzeczywistości z równym wigorem, co oni. Jeśli oni tak rozumieją „Boga”, to ja też jestem ateistą takim jak oni, i był nim Tomasz z Akwinu. To, co mają na myśli osoby religijne, zastanawiające się nad swą wiarą, gdy mówią o Bogu, nie jest czymś we wszechświecie, a raczej warunkiem możliwości istnienia wszechświata jako takiego, niczym nieuwarunkowanym gruntem uwarunkowań. A o takiej rzeczywistości nauki ścisłe, ściśle mówiąc, nie mają nic do powiedzenia, gdyż rozważanie takiego stanu rzeczy wykracza poza granice metody naukowej” – Robert Barron (fragment książki).

W Żywych paradoksach autor przywołuje wybitnych teologów wszystkich wieków chrześcijaństwa, szeroko nawiązując do współczesności, co dodatkowo stanowi o wyjątkowości tej publikacji.

Patronat medialny nad książką, podobnie zresztą jak przy wydanych w czerwcu 2019 roku – Ziarnach Słowa (zbiorze krótkich felietonów mówiących o śladach Bożej obecności w szeroko rozumianej popkulturze: kinie, muzyce, literaturze i polityce) objęli: dominikanie.pl, „Gość Niedzielny”, Deon.pl, Stacja7.pl oraz „Teologia Polityczna”. 

O autorze: 
Robert Barron (ur. 1959) jest biskupem pomocniczym diecezji Los Angeles. Założył katolicką wspólnotę Word on Fire, jest uznanym teologiem, mówcą i autorem. W 2018 roku ukazała się po polsku seria filmów Katolicyzm, której jest pomysłodawcą i twórcą. Przez swoje media społecznościowe dociera do milionów ludzi, przyciągając ich do wiary katolickiej. Nakładem Wydawnictwa W drodze w 2019 roku ukazała się jego książka Ziarna słowa. Odnajdywanie Boga w kulturze.

Spis treści książki


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.