Harmonia przeciwieństw: ciało i dusza, Bóg i człowiek, cielesność i duchowość, łaska i natura, wiara i rozum, Pismo i tradycja – tak w skrócie można podsumować „Żywe paradoksy”. Zasada katolickiego i/i, autorstwa najczęściej czytanego żyjącego katolickiego eseisty, mistrza wizualnych i werbalnych środków przekazu – biskupa Roberta Barrona. Na rynku książka ukazała się we wrześniu nakładem Wydawnictwa W drodze.
Rok wydania:2019
Liczba stron:360
Oprawa:miękka
ISBN:978-83-7906-285-0
Kościół katolicki od lat podkreśla i tłumaczy paradoksalne sprzeczności, rządzące światem. Właśnie w tym duchu biskup Barron wyjaśnia ten „dwubiegunowy ekstremizm”. W swoim zbiorze 80 esejów: teologicznych, filozoficznych, etycznych, apologetycznych, psychologicznych, socjologicznych, osobistych, historycznych, o bieżących sprawach, sprawach wiecznych, miłości, o wszystkim, porusza zagadnienia grzechu i miłosierdzia, wiary i rozumu, wolności i dyscypliny, materii i ducha, cierpienia i radości.
I to właśnie te skrajności, żywe paradoksy, dzięki swojej różnorodności odsłaniają głęboką logikę rzeczywistości – logikę Wcielenia. Zejście się przeciwieństw, w połączeniu z rozpatrywaniem ich w tejże logice sprawia, że światło świeci w każdą stronę, ucząc czytelnika patrzenia na rzeczywistość głębiej.
„Przekonałem się, że praktycznie za każdym razem naukowcy deklarujący niewiarę w Boga nie mają pojęcia, co poważni ludzie wierzący rozumieją pod słowem „Bóg”. Prawie bez wyjątku myślą o Bogu jak o kimś obdarzonym wybitną światową naturą, czymś we wszechświecie, na istnienie czego dowodu nie znaleźli, luką w zwyczajnej sieci relacji przyczynowych etc. Zaprzeczałbym takiej rzeczywistości z równym wigorem, co oni. Jeśli oni tak rozumieją „Boga”, to ja też jestem ateistą takim jak oni, i był nim Tomasz z Akwinu. To, co mają na myśli osoby religijne, zastanawiające się nad swą wiarą, gdy mówią o Bogu, nie jest czymś we wszechświecie, a raczej warunkiem możliwości istnienia wszechświata jako takiego, niczym nieuwarunkowanym gruntem uwarunkowań. A o takiej rzeczywistości nauki ścisłe, ściśle mówiąc, nie mają nic do powiedzenia, gdyż rozważanie takiego stanu rzeczy wykracza poza granice metody naukowej” – Robert Barron (fragment książki).
W Żywych paradoksach autor przywołuje wybitnych teologów wszystkich wieków chrześcijaństwa, szeroko nawiązując do współczesności, co dodatkowo stanowi o wyjątkowości tej publikacji.
Patronat medialny nad książką, podobnie zresztą jak przy wydanych w czerwcu 2019 roku – Ziarnach Słowa (zbiorze krótkich felietonów mówiących o śladach Bożej obecności w szeroko rozumianej popkulturze: kinie, muzyce, literaturze i polityce) objęli: dominikanie.pl, „Gość Niedzielny”, Deon.pl, Stacja7.pl oraz „Teologia Polityczna”.
O autorze:
Robert Barron (ur. 1959) jest biskupem pomocniczym diecezji Los Angeles. Założył katolicką wspólnotę Word on Fire, jest uznanym teologiem, mówcą i autorem. W 2018 roku ukazała się po polsku seria filmów Katolicyzm, której jest pomysłodawcą i twórcą. Przez swoje media społecznościowe dociera do milionów ludzi, przyciągając ich do wiary katolickiej. Nakładem Wydawnictwa W drodze w 2019 roku ukazała się jego książka Ziarna słowa. Odnajdywanie Boga w kulturze.