Wakacje 1939 – Anna Lisiecka

Wakacje 1939 – Anna Lisiecka

Rok 1939 to lato stulecia. Ludzie topią się jak asfalt, dzieci i psy strzyże się na zero. Polacy pakują kostiumy kąpielowe, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Ruszają do Juraty, Turskawca, Zaleszczyk czy Zakopanego. Dorośli i dzieci, politycy i artyści. Na tych ostatnich skupia się Anna Lisiecka w książce „Wakacje 1939”.

Anna Lisiecka
Wakacje 1939
Rok wydania: 2019
Muza

Czerwiec, lipiec, sierpień 1939. W Juracie można było spotkać Wierzyńskich, Wojciecha Kossaka czy Magdalenę Samozwaniec. W Truskawcu odpoczywała Zofia Nałkowska. Autorka widzi ją w oparach nafty, siarki i gotującej się gazoliny z Brunonem Schulzem u stóp. Po pracowitym i pełnym sukcesów sezonie Elżbieta Barszczewska skryła się w Kosowie Huculskim. Jarossy i jego przyjaciele pojechali do Zaleszczyk. W Inowrocławiu odbywał kurację generał Sikorski. A w Zakopanem bawili wszyscy, wpadała Magdalena Samozwaniec, bywali: Michał Choromański, Jarosław Iwaszkiewicz, Julian Tuwim, Boy i Krzywicka. 24 sierpnia - choć to przecież pełnia sezonu – ośrodki wczasowe powoli pustoszeją. To data pierwszej mobilizacji. Powraca pewien niepokój, ale wciąż jest przekonanie, że jeśli coś się wydarzy to za trzy tygodnie…

„Wakacje 1939” Anny Lisieckiej to intrygująca podróż do przedwojennych kurortów, pensjonatów i schronisk przepełnionych radosnymi wczasowiczami i błogością lata. O tym, co się wydarzy, wiemy my – światli bohaterowie książki Lisieckiej, poza nielicznymi, niczego nie przeczuwają. Przeglądając starą prasę czy prezentując miejsca, w których znani Polacy spędzali urlopy, autorka przedstawia historię końca epoki, która minęła wraz z końcem upalnego lata.

Tekst uzupełniają piękne zdjęcia z archiwów prywatnych i prasy owego okresu, m.in. z „Kina” i „Światowida”.

„Taniec w przeddzień kataklizmu, modny krok Lambeth Walk, w Zakopanem zabawy letników i artystów, na Polesiu arystokratów, dyplomatów i szefa brytyjskiej misji wojskowej polującego na kaczki. Wojna wisi w powietrzu, jednak jej nie będzie, bo Hitler się nie odważy, a jeśli, to po trzech tygodniach zwycięska defilada w Berlinie nasza i sojuszników. Mamy gwarancje Anglii. Książka Anny Lisieckiej, pełna szczegółów, epizodów, ludzi krótko obecnych i zanikających, jak przepadali z wybuchem wojny w 1939, odtwarza tamten makabryczno-rozrywkowy nastrój. Po raz drugi w życiu poczułem się trzynastolatkiem na progu wieku dojrzewania. Weź pod rękę damę swą, idź na spacer razem z nią – wzywał Lambeth Walk w Zakopanem.” – Jacek Bocheński Nestor polskich pisarzy swoje trzynaste urodziny obchodził 29 lipca 1939 r. 

Anna Lisiecka – dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, dokumentalistka, współpracuje też z Redakcja Kultury Pr.1. Jest autorką m.in scenariusza i wyboru materiałów archiwalnych do dokumentalnego albumu „Katyń 1940" i „Wołyń 1943”. Nagradzana na przeglądach sztuki radiowej "Polska-świat" . W 2010 roku za audycję „Kainowa zbrodnia” Otrzymała Główną Nagrodę Wolności Słowa SDP „za mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić”. W 2017 r. ukazała się jej książka o Lodzie Halamie „Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczypospolitej” .

Spis treści


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.