Wojciech Kunicki
Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera
rok wydania: 2019
Ośrodek Myśli Politycznej
Nie bez wzruszenia oddaję Czytelnikowi do rąk wznowienie po ponad dwudziestu latach książki Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera[1] (zwanej ze względu na okładkę „czerwoną książeczką”), wraz z wyborem moich niektórych polskich tekstów poświęconych twórczości tego autora[2]. Rzadko się bowiem zdarza nauczycielowi akademickiemu i pracownikowi na niwie filologicznej koncentracja na jednym pisarzu (do znakomitych wyjątków należy Egon Naganowski, wielbiciel Roberta Musila), tym bardziej, że działalność translatorska jest obecnie w oczach instancji oceniających traktowana raczej jako prywatne i niezbyt prestiżowe hobby, za które nie ma jakichkolwiek „punktów” ministerialnych. […] W postaci Jüngera skupia się historia późnego nihilizmu, a więc zniszczeń poczynionych przez socjalizmy XX stulecia i ruin pozostawionych przez moce wobec tych socjalizmów reaktywne. Jünger jest autorem sprzyjającym ukazaniu tego problemu głównie dzięki ustanowionej zgodności myślenia, czynu i kreacji artystycznej. Już sam gatunek literacki, który ze szczególnym upodobaniem uprawia – a więc dziennik intymny – przekonuje nas o podstawowej jakości autorstwa Jüngera, o kreowanej i celebrowanej jedni wszystkich sfer bytu. Przekonuje o świadectwie czasu i świadectwie przezwyciężenia czasu historycznego, jawiących się w konkurencyjności dwu porządków czasowych: linearnego i cyklicznego. Jünger ukazuje zatem przestrzeń socjalizmów, kreuje także możliwość reakcji na nie. Ukazuje postęp techniczny prowadzący do przyśpieszenia historycznego, kształtuje też siły i możliwości mogące postęp ten usensownić, wykorzystując jego narzędzia. Dzieło Jüngera jest zatem jedną z ostatnich reakcji na rewolucję francuską z jej zwycięskimi do dziś konsekwencjami. Demonstruje też, w jaki sposób jej środki i sposoby działania niweczą substancję sensu.
___________
[1] Pierwsze wydanie zostało opublikowane w roku 1995.
[2] W niniejszym tomie znajdują się jeszcze trzy teksty będące pierwotnie przedmowami lub posłowiami do przekładów: W stalowych burzach, Awanturniczego serca oraz Na Marmurowych Skałach, które stanowią uzupełnienie i rozwinięcie wątków zawartych w pracy Rewolucja i regres…
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!