Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera – Wojciech Kunicki

Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera – Wojciech Kunicki

Wojciech Kunicki
Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera
rok wydania: 2019
Ośrodek Myśli Politycznej 

Nie bez wzruszenia oddaję Czytelnikowi do rąk wznowienie po ponad dwudziestu latach książki Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera[1] (zwanej ze względu na okładkę „czerwoną książeczką”), wraz z wyborem moich niektórych polskich tekstów poświęconych twórczości tego autora[2]. Rzadko się bowiem zdarza nauczycielowi akademickiemu i pracownikowi na niwie filologicznej koncentracja na jednym pisarzu (do znakomitych wyjątków należy Egon Naganowski, wielbiciel Roberta Musila), tym bardziej, że działalność translatorska jest obecnie w oczach instancji oceniających traktowana raczej jako prywatne i niezbyt prestiżowe hobby, za które nie ma jakichkolwiek „punktów” ministerialnych. […] W postaci Jüngera skupia się historia późnego nihilizmu, a więc zniszczeń poczynionych przez socjalizmy XX stulecia i ruin pozostawionych przez moce wobec tych socjalizmów reaktywne. Jünger jest autorem sprzyjającym ukazaniu tego problemu głównie dzięki ustanowionej zgodności myślenia, czynu i kreacji artystycznej. Już sam gatunek literacki, który ze szczególnym upodobaniem uprawia – a więc dziennik intymny – przekonuje nas o podstawowej jakości autorstwa Jüngera, o kreowanej i celebrowanej jedni wszystkich sfer bytu. Przekonuje o świadectwie czasu i świadectwie przezwyciężenia czasu historycznego, jawiących się w konkurencyjności dwu porządków czasowych: linearnego i cyklicznego. Jünger ukazuje zatem przestrzeń socjalizmów, kreuje także możliwość reakcji na nie. Ukazuje postęp techniczny prowadzący do przyśpieszenia historycznego, kształtuje też siły i możliwości mogące postęp ten usensownić, wykorzystując jego narzędzia. Dzieło Jüngera jest zatem jedną z ostatnich reakcji na rewolucję francuską z jej zwycięskimi do dziś konsekwencjami. Demonstruje też, w jaki sposób jej środki i sposoby działania niweczą substancję sensu.

___________

[1] Pierwsze wydanie zostało opublikowane w roku 1995.

[2] W niniejszym tomie znajdują się jeszcze trzy teksty będące pierwotnie przedmowami lub posłowiami do przekładów: W stalowych burzach, Awanturniczego serca oraz Na Marmurowych Skałach, które stanowią uzupełnienie i rozwinięcie wątków zawartych w pracy Rewolucja i regres…

Spis treści


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.