Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera – Wojciech Kunicki

Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera – Wojciech Kunicki

Wojciech Kunicki
Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera
rok wydania: 2019
Ośrodek Myśli Politycznej 

Nie bez wzruszenia oddaję Czytelnikowi do rąk wznowienie po ponad dwudziestu latach książki Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera[1] (zwanej ze względu na okładkę „czerwoną książeczką”), wraz z wyborem moich niektórych polskich tekstów poświęconych twórczości tego autora[2]. Rzadko się bowiem zdarza nauczycielowi akademickiemu i pracownikowi na niwie filologicznej koncentracja na jednym pisarzu (do znakomitych wyjątków należy Egon Naganowski, wielbiciel Roberta Musila), tym bardziej, że działalność translatorska jest obecnie w oczach instancji oceniających traktowana raczej jako prywatne i niezbyt prestiżowe hobby, za które nie ma jakichkolwiek „punktów” ministerialnych. […] W postaci Jüngera skupia się historia późnego nihilizmu, a więc zniszczeń poczynionych przez socjalizmy XX stulecia i ruin pozostawionych przez moce wobec tych socjalizmów reaktywne. Jünger jest autorem sprzyjającym ukazaniu tego problemu głównie dzięki ustanowionej zgodności myślenia, czynu i kreacji artystycznej. Już sam gatunek literacki, który ze szczególnym upodobaniem uprawia – a więc dziennik intymny – przekonuje nas o podstawowej jakości autorstwa Jüngera, o kreowanej i celebrowanej jedni wszystkich sfer bytu. Przekonuje o świadectwie czasu i świadectwie przezwyciężenia czasu historycznego, jawiących się w konkurencyjności dwu porządków czasowych: linearnego i cyklicznego. Jünger ukazuje zatem przestrzeń socjalizmów, kreuje także możliwość reakcji na nie. Ukazuje postęp techniczny prowadzący do przyśpieszenia historycznego, kształtuje też siły i możliwości mogące postęp ten usensownić, wykorzystując jego narzędzia. Dzieło Jüngera jest zatem jedną z ostatnich reakcji na rewolucję francuską z jej zwycięskimi do dziś konsekwencjami. Demonstruje też, w jaki sposób jej środki i sposoby działania niweczą substancję sensu.

___________

[1] Pierwsze wydanie zostało opublikowane w roku 1995.

[2] W niniejszym tomie znajdują się jeszcze trzy teksty będące pierwotnie przedmowami lub posłowiami do przekładów: W stalowych burzach, Awanturniczego serca oraz Na Marmurowych Skałach, które stanowią uzupełnienie i rozwinięcie wątków zawartych w pracy Rewolucja i regres…

Spis treści


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.