Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zmarł prof. Mieczysław Gogacz, wybitny badacz myśli św. Tomasza z Akwinu

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci prof. Mieczysława Gogacza, wieloletniego wykładowcy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wybitnego badacza myśli św. Tomasza z Akwinu. W imieniu całego zespołu redakcyjnego przekazujemy Rodzinie i Bliskim Zmarłego najszczersze kondolencje.

Prof. Mieczysław Gogacz (1926-2022): tytuł magistra uzyskał w 1952 r. na podstawie pracy pt. Definicja ruchu u Arystotelesa, przygotowanej pod kierunkiem Stanisława Adamczyka. Dwa lata później został doktorem filozofii na podstawie rozprawy Filozofia bytu w „Beniamin maior” Ryszarda ze Świętego Wiktora, której promotorem był Stefan Swieżawski. Pracował i prowadził badania m.in w KUL, na Sorbonie, w Biblioteque Nationale w Paryżu. Habilitację uzyskał w 1960r. na podstawie rozpraw wydanych pod wspólnym tytułem Problem istnienia Boga u Anzelma z Canterbury i problem prawdy u Henryka z Gandawy. W dniu 13 kwietnia 1962 r. Rada Wydziału Filozofii podjęła uchwałę o nadaniu mu stopnia naukowego docenta. W 1966 r. na zaproszenie rektora Józefa Iwanickiego przeniósł się na Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W ATK uzyskał tytuły naukowe: w 1973 – profesora nadzwyczajnego, a w 1982 – profesora zwyczajnego. Kierował Katedrą Historii Filozofii, badając filozofię średniowieczną, szczególnie zaś spuściznę Tomasza z Akwinu. Wykładał historię filozofii, tomizm, antropologię filozoficzną. W latach 90. XX w., w związku ze zmianami w Polsce, prowadził zajęcia, głównie z filozofii realistycznej i etyki na Uniwersytecie Warszawskim, w Akademii Medycznej w Warszawie i w Wojskowej Akademii Technicznej.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.