Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zmarł Kazimierz Kord, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie

Zmarł Kazimierz Kord, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie

W czwartek 29 kwietnia Filharmonia Narodowa w Warszawie poinformowała o śmierci Maestro Kazimierza Korda, wielkiego dyrygenta, przez ponad dwie dekady dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej, a od 2002 jej dyrektora honorowego.

„Trudno nam opisać Jego ogromny wkład w historię Filharmonii Narodowej, której sam był nierozerwalną częścią. Przez niemal ćwierć wieku mieliśmy zaszczyt pracować pod Jego kierownictwem. Jako Dyrektor wprowadził Filharmonię w jubileuszowy rok jej 100-lecia, przygotowując wówczas cykl wspaniałych koncertów z udziałem największych gwiazd sal koncertowych całego świata” – podaje Filharmonia Narodowa na Facebooku.

Kazimierz Kord urodził się 18 listopada 1930 na Podgórzu w Krakowie. W latach 1949-1955 studiował grę na fortepianie u Władimira Nilsena w Konserwatorium w Leningradzie, a od 1956 do 1960 dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Witolda Krzemińskiego. Był chórmistrzem i dyrygentem w Operze Warszawskiej (1960-1962), dyrektorem i kierownikiem artystycznym Miejskiego Teatru Muzycznego w Krakowie (1962-1969).  W latach 1969-1973 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Później związał się z Filharmonią Narodową, od 1977 do 2001 był jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym.

Odbył szereg wielkich zagranicznych tournée, występował z wieloma słynnymi  orkiestrami świata. Nagrał wiele płyt, realizował spektakle w teatrach operowych w Nowym Jorku, Londynie, Monachium, Dusseldorfie, Amstardamie, Kopenhadze, San Francisco. Był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie (2005-2006).

„Maestro, nie zapomnimy nigdy tych lat Twej ciężkiej pracy, poświęcenia, stawianych nam wysokich wymagań, w których realizację Maestro zawsze najmocniej wierzył. Ale pamiętać też będziemy o Twojej niezwykłej skromności i życzliwości wobec każdego pracownika, niezależnie od stanowiska. W roku 120-lecia Filharmonii będzie nam Maestra brakować szczególnie. Łączymy się w bólu i wielkim smutku z Rodziną i Bliskimi Mistrza” – czytamy w oświadczeniu dyrekcji i pracowników Filharmonii Narodowej.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Fot. PAP


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.