Zapraszamy na dyskusję o Nonnosie z Panopolis, autorze największego poematu dionizyjskiego

Zapraszamy na dyskusję o Nonnosie z Panopolis, autorze największego poematu dionizyjskiego

O godz. 17.00 będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie – dyskusja wokół niezwykłej postaci starożytnego poety Nonnosa z Panopolis. Na debatę zapraszają dwa wydziały UKSW – Filologii Klasycznej i Wydział Nauk Humanistycznych. Pretekstem do spotkania jest publikacja tomu pod redakcją Filipa Doroszewskiego i Katarzyny Jażdżewskiej pt. „Nonnus of Panopolis in Context III. Old Questions and New Perspectives”, który ukazał się niedawno nakładem holenderskiego wydawnictwa Brill.

Wydana w tym roku publikacja poświęcona jest twórczości późnoantycznego epika Nonnosa z Panopolis, znanego m.in. z jego dzieła Historia Dionizosa, w którym zebrał mity związane z Dionizosem, oraz Parafrazy Ewangelii św. Jana. Książka przygotowana pod redakcją Filipa Doroszewskiego i K., dwojga naukowców z UKSW, stanowi istotny polski wkład w pogłębienie rozumienia kultury literackiej i religii późnego antyku. Zebrano w niej 26 esejów wybitnych uczonych, którzy omawiają literackie i kulturowe tło twórczości poety, a także kompozycję Historii Dionizosa i zasady egzegetyczne zastosowane w Parafrazie

Tom ukazał się na początku 2021 roku nakładem wydawnictwa Brill, od ponad trzech stuleci specjalizującego się w publikacjach naukowych z dziedziny nauk humanistycznych, prawa oraz nauk ścisłych.

Dyskusja o książce odbędzie się 13 maja (czwartek) 2021 r. o godzinie 17:00. Zostanie przeprowadzone w formie online i wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod adresem f.doroszewski@uksw.edu.pl.

Spotkanie będzie miało charakter dyskusji panelowej. Słowem wstępnym rozpocznie je współredaktorka tomu, Katarzyna Jażdżewska. W dyskusji udział wezmą Filip Doroszewski (współredaktor tomu), a także Ewa Osek (profesor KUL, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo) i Marta Otlewska-Jung (filolożka klasyczna zajmująca się w swoich publikacjach postacią Nonnosa z Panopolis), których teksty znajdują się w tomie. Moderatorem spotkania będzie tłumacz książki, Łukasz Szypkowski. Po dyskusji będzie możliwość zadawania pytań.

Więcej informacji oraz biogramy uczestników spotkania pod linkiem

Wydarzenie na Facebooku

O książce na stronie wydawnictwa Brill


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.