O godz. 17.00 będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie – dyskusja wokół niezwykłej postaci starożytnego poety Nonnosa z Panopolis. Na debatę zapraszają dwa wydziały UKSW – Filologii Klasycznej i Wydział Nauk Humanistycznych. Pretekstem do spotkania jest publikacja tomu pod redakcją Filipa Doroszewskiego i Katarzyny Jażdżewskiej pt. „Nonnus of Panopolis in Context III. Old Questions and New Perspectives”, który ukazał się niedawno nakładem holenderskiego wydawnictwa Brill.
Wydana w tym roku publikacja poświęcona jest twórczości późnoantycznego epika Nonnosa z Panopolis, znanego m.in. z jego dzieła Historia Dionizosa, w którym zebrał mity związane z Dionizosem, oraz Parafrazy Ewangelii św. Jana. Książka przygotowana pod redakcją Filipa Doroszewskiego i K., dwojga naukowców z UKSW, stanowi istotny polski wkład w pogłębienie rozumienia kultury literackiej i religii późnego antyku. Zebrano w niej 26 esejów wybitnych uczonych, którzy omawiają literackie i kulturowe tło twórczości poety, a także kompozycję Historii Dionizosa i zasady egzegetyczne zastosowane w Parafrazie.
Tom ukazał się na początku 2021 roku nakładem wydawnictwa Brill, od ponad trzech stuleci specjalizującego się w publikacjach naukowych z dziedziny nauk humanistycznych, prawa oraz nauk ścisłych.
Dyskusja o książce odbędzie się 13 maja (czwartek) 2021 r. o godzinie 17:00. Zostanie przeprowadzone w formie online i wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod adresem f.doroszewski@uksw.edu.pl.
Spotkanie będzie miało charakter dyskusji panelowej. Słowem wstępnym rozpocznie je współredaktorka tomu, Katarzyna Jażdżewska. W dyskusji udział wezmą Filip Doroszewski (współredaktor tomu), a także Ewa Osek (profesor KUL, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo) i Marta Otlewska-Jung (filolożka klasyczna zajmująca się w swoich publikacjach postacią Nonnosa z Panopolis), których teksty znajdują się w tomie. Moderatorem spotkania będzie tłumacz książki, Łukasz Szypkowski. Po dyskusji będzie możliwość zadawania pytań.
Więcej informacji oraz biogramy uczestników spotkania pod linkiem
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!