Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zimna wojna nie wraca

Zimna wojna nie wraca

Widmo globalnej nuklearnej katastrofy przez dziesięciolecia wyznaczało granice możliwej polityki. Jego zniknięcie stanowiło jedno z najważniejszych osiągnięć końca zimnej wojny. Niesie ono jednak również nowe wyzwania: większe prawdopodobieństwo prowadzenia z coraz większą intensywnością i otwartością konwencjonalnych konfliktów między potęgami – pisze Marek A. Cichocki w felietonie na łamach „Rzeczpospolitej”.

Widząc, jak ostatecznie rozpada się na naszych oczach nadzieja na trwały pozimnowojenny ład, na zastąpienie konfliktów i wojen międzynarodową polityczną i gospodarczą współpracą, wielu zastanawia się, jak adekwatnie zrozumieć i opisać sens tej historycznej zmiany. Najczęściej odwołują się do znanych analogii z przeszłości, z których zimna wojna wydaje się najbardziej trafna, pomimo oczywistych różnic w porównaniu z obecną sytuacją. Już kilkanaście lat temu brytyjski dziennikarz i komentator Edward Lucas, opisując zagrożenia wynikające dla Zachodu z agresywnej polityki Putina, swoją książkę na ten temat zatytułował „Nowa zimna wojna”. Często uznaje się dzisiaj ten tytuł za trafne proroctwo.

Analogia z zimną wojną ma jednak przynajmniej kilka zasadniczych słabości, z których chyba najpoważniejszą jest zignorowanie tego, co obok odmiennych ideologii stanowiło podstawę tamtego podziału Europy i świata. Była nim faktyczna groźba użycia arsenału nuklearnej broni przez oba mocarstwa, co prowadziłoby do unicestwienia ludzkości. Dramat związany z kryzysem kubańskim w 1962 roku dotyczył właśnie możliwości takiej ostatecznej katastrofy. Jej groźba sprawiała, że atomowe mocarstwa nie mogły prowadzić ze sobą bezpośrednich wojen, ale konkurują na innych polach, także przez prowadzenie tzw. wojen zastępczych.

Dzisiaj żyjemy w innym świecie, choć broń nuklearna nie zniknęła

Dzisiaj żyjemy w innym świecie, choć broń nuklearna nie zniknęła. Dlatego próby grożenia jej użyciem, do których czasami w różnych insynuacjach posuwa się Putin lub otwarcie jego propagandyści, nie robią specjalnie wielkiego wrażenia. Jest tak, gdyż polityczny idealizm Ronalda Reagana doprowadził nie tylko do upadku Związku Sowieckiego, ale zapoczątkował także proces realnej redukcji nuklearnego arsenału. Dzięki temu od 30 lat żyjemy w świecie bez lęku przed nuklearną zagładą, który był zasadniczą cechą czasów zimnej wojny.

Widmo globalnej nuklearnej katastrofy przez dziesięciolecia wyznaczało granice możliwej polityki. Jego zniknięcie stanowiło jedno z najważniejszych osiągnięć końca zimnej wojny. Niesie ono jednak również nowe wyzwania: większe prawdopodobieństwo prowadzenia z coraz większą intensywnością i otwartością konwencjonalnych konfliktów między potęgami.

Marek A. Cichocki

Felieton ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita”

Przeczytaj inne felietony Marka A. Cichockiego ukazujące się w „Rzeczpospolitej”

 


Serdecznie zapraszamy do włączenia się w >>>ZBIÓRKĘ<<< na wydanie Tomu VI „Dzieł wybranych” o. Jacka Salija OP zatytułowanego „Kazania”. Ostatni tom naszej niezwykłej serii to zbiór 175 kazań ułożonych zgodnie z kalendarzem liturgicznym. Każdy z darczyńców znajdzie się w gronie Współwydawców na pierwszych stronach książki. 

Wydaj z nami

Wydaj z nami ostatni tom „Dzieł wybranych” o. Jacka Salija OP pt. „Kazania”
Wydaj z nami „Dzieła wybrane. Tom VI. Kazania” o. Jacka Salija OP
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.