Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

II spotkanie VII Festiwalu Teologii Politycznej

II spotkanie VII Festiwalu Teologii Politycznej

Maurycy Mochnacki w swoim zaledwie 32-letnim życiu działał na wielu polach i wiele osiągnął. Niepodobna zamknąć tej postaci w jednym haśle, ani wyróżnić jednej tylko sfery działalności nad inne, integralnie w nim złączone. Siódmy Festiwal Teologii Politycznej odbywa się więc pod hasłem: „Maurycy Mochnacki. Krytyk. Filozof. Powstaniec”. Zapraszamy do Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie.

Zapraszamy na II spotkanie VII Festiwalu Teologii Politycznej: MOCHNACKI. FILOZOF 

Dzień II – LINK DO TRANSMISJI

  

MOCHNACKI. FILOZOF (9 X 2023 – PONIEDZIAŁEK)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebooku

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Tomasz Herbich – wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Stały współpracownik „Teologii Politycznej”, redaktor naczelny „Rocznika Historii Filozofii Polskiej”, zastępca redaktora naczelnego „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Specjalizuje się w historii filozofii polskiej i rosyjskiej oraz teologii biblijnej.

➤ Agnieszka Nogal – znawczyni filozofii polityki. Adiunkt w Instytucie Filozofii UW i w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Współzałożycielka pisma „Civitas. Studia z filozofii polityki”.

➤ Mateusz Werner – filozof kultury, krytyk filmowy, kulturoznawca. Adiunkt na wydziale Nauk Humanistycznych UKSW, zatrudniony w katedrze Badań nad Teatrem i Filmem. Redaktor kwartalnika „Kronos”. Autor licznych recenzji filmowych oraz artykułów naukowych.

Fragmenty pism czyta Dariusz Kowalski – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Grał w Teatrze Studyjnym '83 im. Juliana Tuwima w Łodzi, Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, od 1998 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W 2018 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od niedawna związany jest z Teatrem Klasyki Polskiej.

Po dyskusji wyświetlony będzie film Niebezpiecznie Panie Mochnacki (reż. Jerzy Krasowski).

 

Rejestracja na następne wydarzenie festiwalowe:

 

MOCHNACKI. POWSTANIEC (16 X 2023 – PONIEDZIAŁEK)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebooku

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Dariusz Gawin – historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną.

➤ Martyna Deszczyńska – historyczka, kierowniczka Instytutu Naukowo-Badawczego Collegium Verum, członek Kapituły Konkursu Książki Historycznej im. prof. Jerzego Skowronka. W swoich pracach porusza tematykę polskiego oświecenia, dziewiętnastowiecznej historii polskiego Kościoła oraz dziewiętnastowiecznej historii Polski.

➤ Marek A. Cichocki – filozof, politolog, znawca stosunków polsko-niemieckich. Współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”. Profesor zwyczajny, wykładowca Collegium Civitas, Kolegium Europejskiego oraz Angelicum w Rzymie. W latach 1998-2015 wykładowca UW. Były doradca społeczny Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. W 2007 roku był polskim negocjatorem Traktatu Lizbońskiego UE. Autor m.in. Północ i Południe. Teksty o polskiej historii i kulturze oraz Początek końca historii. Tradycje polityczne XIX wieku.

Fragmenty pism czyta Kamila Kamińska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, związana m. in. z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Powszechnym w Łodzi i Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie Za rolę w filmie Najlepszy uhonorowana została nagrodą na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii „profesjonalny debiut aktorski”.

Po dyskusji wyświetlony będzie film Powstanie listopadowe 1830–1831 (reż. Lucyna Smolińska).

 

 

Partnerzy i patroni:

 Belka sponsorska 2

Belka sponsorska4

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.