Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Zachwyt i inne skutki wiary”. Tłumy na premierze w Katowicach

„Zachwyt i inne skutki wiary”. Tłumy na premierze w Katowicach

Teologia Polityczna na Śląsku! W poniedziałek, 26 listopada na Uniwersytecie Śląskim o najnowszej książce ks. prof. Jerzego Szymika „Zachwyt i inne skutki wiary. Od wiersza do traktatu” z ks. Jackiem Wuwerem rozmawiali – obok Autora – Alina Petrowa-Wasilewicz oraz ks. Tomasz Jaklewicz.

Premiera, która odbyła się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w poniedziałek, 26 listopada przyciągnęła ogromną liczbę słuchaczy. Na sali pojawiło się wielu przedstawicieli śląskiego duchowieństwa, dziekan Wydziału Teologicznego UŚ ks. prof. Antoni Bartoszek i arcybiskup senior Damian Zimoń.

Ks. Jacek Wuwer zaznaczył na początku, że książka ma inny charakter niż poprzednie publikacje, które czytelnicy mieli okazje czytać, ma ona zdecydowanie inną strukturę. Ks. prof. Jerzy Szymik przyznał, że książka oddaje w pewien sposób znak firmowy jego pisarstwa, a podtytuł Od wiersza do traktatu pojawił się dlatego, że znajdują się tam różne formy: felietony, artykuły, wywiady, wiersze, a także traktaty. Całość natomiast zaczyna się od poetyckiej refleksji nad fragmentami Ewangelii. Ksiądz przyznał, że bardzo sobie ceni tę właśnie formę, ponieważ słowo może wtedy służyć wielkiemu Słowu. Autor wyznał także, że jest bardzo dumny z tytułu książki – Zachwyt i inne skutki wiary. Zaznaczył, że nawet dzisiaj, przed spotkaniem, słyszał wiele miłych słów na temat tytułu. Wiara jest zachwycająca i fascynująca – podsumował.

– Jest to zbiór różnych form literackich, występuje tu ogromna różnorodność, która w całości prowadzi do Pana Boga – wyznała Alina Petrowa-Wasilewicz. Dziennikarka przypomniała również zdanie ks. Szymika, w którym Autor mówi, że teologia najgłębiej dotyka ludzkiego bytu oraz najdoskonalej mówi o rzeczywistości.

Książka ma charakter autentycznie ortodoksyjny – podkreślił ks. Jaklewicz

Ks. Jaklewicz podkreślił, że książka ma charakter autentycznie ortodoksyjny. Przypomniał słowa papieża Benedykta XVI o tym, że współczesnym problem Kościoła jest zadomowione na jego dziedzińcu pogaństwo. Pewne interpretacje Soboru doprowadziły do zbyt naiwnego założenia, że to, co światowe jest łatwe do pogodzenia z tym, co chrześcijańskie. Skutkiem tego jest to, że zamiast ewangelizować świat, mamy zeświecczony Kościół. – To, co jest widzialne w pisarstwie zarówno Benedykta XVI jak również ks. Jerzego, to prymat Boga, czyli powrót do fundamentu – zauważył ks. Jaklewicz.

Autor odpowiadając na pytanie o coraz większą sekularyzację świata, podkreślił, że pewnych kwestii nie da się zredukować. - Nadzieja bierze się stąd, że wiara mówi prawdę na temat miłości – zauważył ks. Szymik. Dodał także, że Pan Bóg odpowiada na podstawą ludzką potrzebę – przebaczenie. Jest to coś, co nie może dać nam świat poprzez psychologie czy racjonalizacje. Na dnie sumienia potrzebujemy Boga, ponieważ tylko On może nam pomóc.

– Potrzebujemy mieć wokół siebie przyjaciół Boga – powiedział ksiądz Jaklewicz, przypominając słowa św. Teresy z Ávili. Podkreślał, że towarzyszenie osób, które świadczą o swojej wierze jest niezwykle ważne, aby nie zagubić się w dzisiejszym świecie.

Na koniec ks. prof. Jerzy Szymik przeczytał wybrany przez siebie fragment książki, którym był wiersz Prawie jak Liga Mistrzów. Za pośrednictwem tej piłkarskiej metafory Autor pokazuje na czym często polega problem ludzi wierzących w Kościele.

Relację opracował Bartłomiej Kabat

Kup książkę „Zachwyt i inne skutki wiary” w księgarni Teologii Politycznej

Przeczytaj również: relacja ze spotkania w „Gościu Katowickim”

Fot. Maciej Jarzębiński


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.