Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Pierwsza edycja Obozu Integracyjno-Naukowego zakończona!

Pierwsza edycja Obozu Integracyjno-Naukowego zakończona!

To był niezwykły projekt Instytutu Tertio Millennio i Teologii Politycznej! Dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz prelegentów z Polski i z zagranicy udało się stworzyć przestrzeń do dyskusji i refleksji nad aktualnymi wyzwaniami społecznymi i duchowymi. W „Majerczykówce” pod Tatrami w dniach 16-25 września 2024 spotkali się studenci pierwszych lat studiów, którzy wędrówkę po górach połączyli z refleksją intelektualną pod kierunkiem 20 prelegentów z różnych ośrodków akademickich i naukowych.

W trakcie obozu odbyły się panele dyskusyjne, debaty oksfordzkie, warsztaty i wykłady które poprowadzili prelegenci z takich ośrodków jak Uniwersytet w Splicie, Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Collegium Civitas, Uniwersytet Ignatianum w Krakowie a także Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera oraz fundacje: Pola Dialogu, Dominikański Ośrodek Liturgiczny, jak również: „Wszystko Co Najważniejsze” i Wydawnictwo „W drodze”.

– Poruszyliśmy wiele bieżących spraw dotyczących m.in. demokracji, antropologii, filozofii, kultury, sztuki, historii, ekonomii, polityki i Kościoła, w oparciu o dzieło „Pamięć i Tożsamość” św. Jana Pawła II. Wśród dyskutowanych tematów znalazły się także wyzwania bioetyczne, zagadnienia związane z prześladowaniami chrześcijan na świecie, a także rola katolików w nowoczesnych mediach. Uczestnicy mieli również możliwość refleksji nad aktualnymi problemami społecznymi oraz duchowymi w kontekście katolickim.

Zrealizowaliśmy program podzielony na dziewięć bloków tematycznych. Były to:

1. Panel dyskusyjny: Demokracja – możliwości i zagrożenia

  • Prof. Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie – prelekcja na temat pamięci historycznej i jej wpływu na współczesną demokrację.
  • Dr Dariusz Karłowicz, założyciel Teologia Polityczna – wykład poświęcony filozoficznym kryzysom ustrojów powojennych.
  • Prof. Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytut Myśli Józefa Tischnera, wykładowca UKSW – analiza wartości i zasad, które powinny stanowić fundament współczesnej demokracji.

2. Polska – Europa – Kościół

  • Prof. Marek A. Cichocki, politolog, filozof, wykładowca Collegium Civitas – wykład pt. „Sołżenicyn, Jan Paweł II. Dwie postawy wobec Zachodu i ich konsekwencje”, w którym ukazał wyzwania stojące przed Kościołem i Europą.

3. Filozofia – Wolność i odpowiedzialność

  • Dr Dariusz Karłowicz – wykład „Kryzys ustrojów powojennych” z perspektywy filozoficznej, ukazujący złożoność wyzwań współczesnych systemów politycznych.
  • Marija Barić Đurđević, wykładowczyni na Uniwersytecie w Splicie – wykład pt. „Bioethical challenges of the family”, dotyczący etycznych dylematów rodziny w dzisiejszym świecie.

4. Katolik w Internecie

  • Michał Kłosowski, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze” – omawiał komunikację Watykanu, strategię przekazu papieskiego nauczania oraz wyzwania związane z odpowiedzialnym przekazem medialnym.
  • Katarzyna Lachman, ekspertka ds. personal brandingu, założycielka „Piękna Dziewczyna” – zaprezentowała najnowsze trendy społeczno-kulturowe w USA i Europie oraz ich znaczenie w budowaniu wizerunku katolickiego w mediach.

5. Panel dyskusyjny: Rodzina i Praca

  • prof. Michał Michalski, założyciel Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie – prezentacja na temat wartości rodziny w kontekście współczesnych wyzwań społecznych oraz zjawisk rynku pracy.
  • Agata Justyna Kałamucka, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim – omówienie badań dotyczących rynku pracy i rodziny, a także ich wzajemnych relacji.

6. Sztuka sakralna

  • Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - wykład o roli sztuki sakralnej w polskiej kulturze oraz znaczeniu estetyki w Kościele.
  • O. Jacek Hajnos OP – analiza relacji między sztuką a kiczem, w kontekście współczesnej sztuki kościelnej.

⁠7. Panel dyskusyjny: Liturgia – stare i nowe

  • Paweł Bębenek, dyrygent i kompozytor muzyki liturgicznej – wykład na temat roli muzyki w liturgii oraz jej ewolucji na przestrzeni lat.
  • O. dr Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwo „W drodze” – omówienie znaczenia tradycji liturgicznych oraz ich nowoczesnych interpretacji.
  • Dr Tomasz Dekert, wykładowca na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, redaktor Christianitas – analiza liturgii w kontekście współczesnych wyzwań, podkreślająca potrzebę zrozumienia duchowości.

8. Wprowadzenie do Katolickiej Nauki Społecznej

  • Dr Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej – wykład na temat zasad Katolickiej Nauki Społecznej, w szczególności w oparciu o encyklikę "Centesimus Annus".
  • Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ekspert w zakresie etyki społecznej – omawiał współczesne wyzwania Kościoła wobec problemów społecznych.

9. Źródła i Mielizny – czyli katolik w postchrześcijańskiej rzeczywistości

  • Dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny i założyciel kwartalnika Christianitas – wykład na temat wyzwań, przed którymi stoją katolicy w coraz bardziej zróżnicowanej i postchrześcijańskiej rzeczywistości.

Odwiedzili nas Goście Specjalni:

  • Ks. dr Łukasz Nycz – wykład o działalności Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz wsparciu młodzieży.
  • O. prof. Jarosław Kupczak OP, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum – dyskusje na szlaku i wsparcie duszpasterskie
  • Konrad Ciempka, dyrektor biura regionalnego ACN – Aid to the Church in Need – Pomoc Kościołowi w Potrzebie i współzałożyciel fundacji Pola Dialogu – wykład o sytuacji chrześcijan prześladowanych na świecie, działalności organizacji ACN oraz formach wsparcia dla tych wspólnot.
  • Michał Kuś – prowadzenie warsztatów z logoterapii Viktora Frankla, zachęcających do refleksji nad sensem życia.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i gościom specjalnym za ich cenny wkład, uczestnikom – za aktywny udział w debatach, panelach dyskusyjnych i rozmowach na szlaku i w ośrodku, a przede wszystkim trzem głównym organizatorom Obozu w Majerczykówce: Janowi Jędrzejowi Pałce – pomysłodawcy projektu oraz koordynatorowi Instytutu Tertio Millennio w Krakowie, Katarzynie Wawryniuk – koordynatorce Instytutu Tertio Millennio w Warszawie oraz Konradowi Kozłowskiemu – redaktorowi naczelnemu Podcastów i kanału Youtube Instytutu Tertio Millennio.

W szczególności dziękujemy pensjonatowi U Marysi NA Dolinie – pokoje gościnne z widokiem na Tatry i właścicielce pensjonatu Pani Joannie Tatar i Marysi Tatar wraz z rodziną! 

Projekt został zrealizowany pod patronatem ACN - Aid to the Church in Need, Christianitas, Fundacji  „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Instytutu Myśli Józefa Tischnera.

Cieszymy się na przyszłe edycje, które będą kontynuować tę misję intelektualnego i duchowego rozwoju.

fot. Studio Em - Emilia Bąk, Konrad Kozłowski


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.