Nakładem wydawnictwa Zona Zero ukazała się najnowsza książka dr Jacka Bartosiaka, napisana wspólnie z Georgem Friedmanem. Autorzy badają wpływ rozwoju przemysłu kosmicznego na zaostrzającą się rywalizację między światowymi mocarstwami – Chinami i USA.
Tytuł: Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce.
Autorzy: Jacek Bartosiak, George Friedman
Wydawca: Zona Zero
ISBN: 9788366814172
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 448
Okładka: twarda
O książce:
„Ta książka nie jest o kosmosie. Jest o nas, dzisiaj” – mówił dr Jacek Bartosiak na premierze Wojny w Kosmosie, napisanej wspólnie z Georgem Friedmanem. Choć tytuł Wojna w Kosmosie budzi skojarzenia z gatunkiem science fiction, to, według autorów, kwestia wykorzystania przestrzeni kosmicznej jest jak najbardziej aktualna. Po zimnowojennym wyścigu między USA i ZSRR o podbój kosmosu nastąpił czas pewnego zastoju. Firmy z branży lotniczej i kosmicznej oraz rządowe agencje badawcze unikały ryzyka i innowacji. Ich produkty i usługi były drogie, nie budziły większego zainteresowania opinii publicznej. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się, dzięki determinacji ludzi takich Elon Musk, Jeff Bezos czy Richard Branson. W pierwszej dekadzie XXI wieku zaczęli oni inwestować i rozwijać przemysł kosmiczny na nowych zasadach – tzw. New Space. Cechował ich dynamizm, brak lęku przed zmarnowaniem pieniędzy podatnika, a przede wszystkim przekonanie, że na lotach w kosmos można zrobić fortunę. Nadchodzi zatem czas eksploatacji przestrzeni pozaziemskiej – nie tylko gospodarczej, lecz także strategicznej, na co zwracają uwagę autorzy Wojny w Kosmosie. „Ludzkość wychodzi poza Ziemię. A za ludźmi – jak zawsze – podąża wojna”, pisze Friedman.
Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA w 2017 roku skutkował wzmocnieniem rywalizacji między Ameryką a Chinami. Na spotkaniu z dziennikarzami Bartosiak stwierdził, że do tej pory Amerykanie przegrywają tę rywalizację w sferze handlowej, technologicznej i wizerunkowej. Pora więc, by zawalczyć o kolejną domenę, którą, zważywszy na trwającą rewolucję przemysłowo-informatyczną, będzie właśnie przestrzeń kosmiczna. Ameryka musi zdobyć przewagę strategiczną w kosmosie, co wymaga gruntownych zmian w armii i przemyśle zbrojeniowym. Konsekwencje tych zmian, oraz towarzyszące im spory polityczne, są głównym tematem Wojny w Kosmosie. Książka z założenia nie jest o przemyśle zbrojeniowym i nowych technologiach. Autorzy skupiają się raczej na geopolitycznej zmianie, analogicznej do tej wywołanej przez rozwój technologii żeglarskich w okresie wielkich odkryć geograficznych, czy zdobycia przestrzeni powietrznej w zeszłym stuleciu.
Zmiany te, jak przekonywał Bartosiak, mają wpływ na nasze życie już dziś, a lada chwila będą miały charakter fundamentalny. Można się zatem cieszyć, że warszawska premiera książki poprzedziła premierę amerykańską. Kwestia programów kosmicznych nie jest raczej brana na poważnie w polskiej opinii publicznej. Im szybciej to się zmieni, tym lepiej.
O autorach:
Jacek Bartosiak – polski prawnik, pisarz i publicysta, zajmujący się geopolityką i strategią, dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie. Założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się geopolityką. Był również prezesem spółki celowej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
George Friedman: amerykański analityk geostrategiczny pochodzenia węgierskiego. Kierował agencją informacyjno-konsultingową Stratfor. Autor książek na temat stosunków międzynarodowych i sytuacji politycznej. Obecnie kieruje serwisem internetowym Geopolitical Futures.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!