Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Lew i komedianci – Bronisław Wildstein

Lew i komedianci – Bronisław Wildstein

Lew i komedianci to książka, którą prezentuje czytelnikom Bronisław Wildstein, a przy tym niespotykana, bowiem obok trzech opowiadań zawiera także dwa dramaty. A jednak choć autor sięga po nowe formy, niezmienny pozostaje cel jego twórczości literackiej, w której od lat podejmuje filozoficzną refleksję nad współczesnym światem.

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się już dziesiąta pozycja literatury pięknej w dorobku Bronisława Wildsteina. Obok trzech opowiadań zawiera nowość w jego twórczości – dwie komedie. Również w tych utworach niezmienny pozostaje jednak cel literatury Wildsteina, w którym refleksja nad współczesnym światem służy konfrontacji z uniwersalnymi problemami. Lew jest opowieścią o najnowszej historii Europy w formie szpiegowskiego thrillera, a mierzy się z fenomenem pychy rozumu. Cechujący się nią myśliciele wyjątkowo łatwo padają ofiarą świata, nad którym wydaje się im, że panują bez reszty, a ich interpretacje prowadzą do katastrofalnych konsekwencji. Kryształowy Gmach czytać można jako relację z życia urzędników wyższego piętra europejskich struktur, ale także jako antyutopię, obnażającą konsekwencje dominującej dziś ideologi. Babel opowiada o życiowym kryzysie socjologa, który odkrywa, że nie pojmuje otaczającej go realności, a tym mniej potrafi wyjaśnić ją studentom. To nowela o załamaniu się kultury, która przestaje rozumieć samą siebie. Dramaty Głos innego świata i Komedianci w groteskowo-satyrycznej formie odsłaniają stan współczesnej zachodniej cywilizacji, która, zdaniem autora, na głowie stawia elementarne sensy oraz znaczenia i pędzi ku samounicestwieniu. O ile Głos innego świata to próba zobaczenia naszej rzeczywistości z odległej, historycznej perspektywy, o tyle Komedianci stawiają pytanie o kondycję człowieka, który wyobraził sobie, że zamiast odgrywać swoje społeczne role sam zacznie je kreować. Zbiór ten to więc z jednej strony kontynuacja drogi twórczej, kolejne wykorzystanie języka literackiego w służbie refleksji aksjologicznej, z drugiej zaś – podróż do krainy nowych konwencji i rozwiązań.

Książka w księgarni PIW

Spis treści

Fragment książki


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.