Lew i komedianci – Bronisław Wildstein

Lew i komedianci – Bronisław Wildstein

Lew i komedianci to książka, którą prezentuje czytelnikom Bronisław Wildstein, a przy tym niespotykana, bowiem obok trzech opowiadań zawiera także dwa dramaty. A jednak choć autor sięga po nowe formy, niezmienny pozostaje cel jego twórczości literackiej, w której od lat podejmuje filozoficzną refleksję nad współczesnym światem.

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się już dziesiąta pozycja literatury pięknej w dorobku Bronisława Wildsteina. Obok trzech opowiadań zawiera nowość w jego twórczości – dwie komedie. Również w tych utworach niezmienny pozostaje jednak cel literatury Wildsteina, w którym refleksja nad współczesnym światem służy konfrontacji z uniwersalnymi problemami. Lew jest opowieścią o najnowszej historii Europy w formie szpiegowskiego thrillera, a mierzy się z fenomenem pychy rozumu. Cechujący się nią myśliciele wyjątkowo łatwo padają ofiarą świata, nad którym wydaje się im, że panują bez reszty, a ich interpretacje prowadzą do katastrofalnych konsekwencji. Kryształowy Gmach czytać można jako relację z życia urzędników wyższego piętra europejskich struktur, ale także jako antyutopię, obnażającą konsekwencje dominującej dziś ideologi. Babel opowiada o życiowym kryzysie socjologa, który odkrywa, że nie pojmuje otaczającej go realności, a tym mniej potrafi wyjaśnić ją studentom. To nowela o załamaniu się kultury, która przestaje rozumieć samą siebie. Dramaty Głos innego świata i Komedianci w groteskowo-satyrycznej formie odsłaniają stan współczesnej zachodniej cywilizacji, która, zdaniem autora, na głowie stawia elementarne sensy oraz znaczenia i pędzi ku samounicestwieniu. O ile Głos innego świata to próba zobaczenia naszej rzeczywistości z odległej, historycznej perspektywy, o tyle Komedianci stawiają pytanie o kondycję człowieka, który wyobraził sobie, że zamiast odgrywać swoje społeczne role sam zacznie je kreować. Zbiór ten to więc z jednej strony kontynuacja drogi twórczej, kolejne wykorzystanie języka literackiego w służbie refleksji aksjologicznej, z drugiej zaś – podróż do krainy nowych konwencji i rozwiązań.

Książka w księgarni PIW

Spis treści

Fragment książki


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Pomóż wydać  „Ucztę” Ksenofonta – 12. tom Biblioteki Klasycznej
„To jeden z najwybitniejszych i najcenniejszych utworów reprezentujących bogatą literaturę grecką okresu klasycznego” – Dorota Tymura
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.