Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Piłsudski. Studium fenomenu Komendanta – Krzysztof Kloc

Piłsudski. Studium fenomenu Komendanta – Krzysztof Kloc

Komendant to nie słowo jedynie i nie konkretne stanowisko, a realne zjawisko – pisze Krzysztof Kloc w książce wydanej nakładem Ośrodka Myśli Politycznej.

Tytuł: Piłsudski. Studium fenomenu Komendanta
Autor: Krzysztof Kloc
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
ISBN: 978-83-66112-48-3
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 480
Okładka: miękka

Z Wprowadzenia:
„Samo słowo „komendant” początkowo było tylko synonimem konkretnej funkcji pełnionej przez Piłsudskiego, a nie symbolizowało samego Piłsudskiego, jako nieomylnego Wodza, dzięki któremu niebawem powstanie niepodległa Polska, którą on zaraz obroni przed bolszewicką nawałą, dając impuls narodowemu odrodzeniu, i który w 1926 roku zdobędzie dla siebie i piłsudczyków władzę w państwie. Oczywiście to wykładnia skrajna, ale czy jej z czasem nie brakowało? I czy jednak „Komendant wszystko przewidział”, „Komendant wie lepiej” – nie oddaje ona istoty tego, o czym zamierzam mówić? Powtórzę: Komendant to w tym przypadku nie słowo jedynie i nie konkretne stanowisko, a realne zjawisko. Gdyby Piłsudski onegdaj Komendantem nie został, lecz już wówczas, kilka lat przed wybuchem wojny światowej, okrzyknięto by go innym mianem wynikającym z funkcji pełnionej przezeń w ruchu strzeleckim, to w niczym nie zmieniłoby to stanu rzeczy. Nie jego mundur i nie jego dystynkcje – Komendanta, a z czasem Brygadiera czy Marszałka – legitymizowały jego pozycję wśród podkomendnych, lecz on sam był jej źródłem. Problematyka to, można sądzić, na kilka solidnych rozpraw. W książce niniejszej chciałbym ją jednak omówić choć pokrótce i przedstawić moje poglądy na zarysowane wyżej sprawy. „Proklamować, że ponieważ nie możemy wiedzieć wszystkiego, lepiej jest nie wiedzieć nic, byłoby złym wyjściem” – pisał Czesław Miłosz i – jak uważam – miał rację.”

(...)

„By jednak na scenie mogła pojawić się ta generacja, którą jak wspomniałem przezwano – i sama też się tak nazwała – piłsudczykami, musiał narodzić się i sam Piłsudski. Ale ten Piłsudski, od którego określenie piłsudczyk brało swą genezę – Komendant Piłsudski. Moje refleksje to zatem nic innego, jak opowieść o przeobrażaniu się Piłsudskiego w Komendanta. To historia powstawania fenomenu, którego najbardziej charakterystyczną cechą będzie absolutny i niekwestionowany przez nikogo w środowisku piłsudczyków monopol Józefa Piłsudskiego na posiadanie i wyrażanie ostatecznej opinii i decyzji, na naturalne w tym gronie posługiwanie się rozkazem w stosunkach ze swymi współpracownikami, czyli faktycznymi podwładnymi oraz rzeczywistymi podkomendnymi, w nieomal każdym aspekcie ich życia."

O Autorze:
Krzysztof Kloc (ur. 1989), doktor, historyk. Interesuje się dziejami polskiej irredenty XIX/XX w., historią polskiej dyplomacji oraz historią polityczną Polski Odrodzonej ze szczególnym uwzględnieniem obozu piłsudczykowskiego i dziejów Krakowa, a także biografistyką tego okresu. Za książkę Michał Sokolnicki (1880-1967). Piłsudczyk – historyk – dyplomata laureat Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na najlepszy debiut historyczny roku, nagrody głównej w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą książkę z zakresu historii polskiej dyplomacji oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów.

Spis treści


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.