Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Cnoty renesansowe – Quentin Skinner

Cnoty renesansowe – Quentin Skinner

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UKSW ukazał się drugi tom esejów „Wizje polityki” Quentina Skinnera, jednego z najwybitniejszych współczesnych historyków myśli politycznej. Zbiór zawiera kilka najważniejszych jego tekstów poświęconych rozwojowi włoskich i brytyjskich idei politycznych doby renesansu.

Tytuł: Cnoty renesansowe 
Autor: Quentin Skinner
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UKSW 
ISBN: 978-83-8090-774-4
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 536
Okładka: miękka

Autor skupia się w tomie na losach republikanizmu jako teorii wolności i władzy, a jego dalekosiężnym celem jest „porównanie dwóch kontrastujących ze sobą poglądów, które odziedziczyliśmy na Zachodzie, jeśli chodzi o naturę życia publicznego.  (…) Jeden podkreśla pierwszeństwo obowiązków obywateli, drugi – ich praw”.

Dzieła profesora Skinnera charakteryzują się mocą filozoficznej refleksji, krystaliczną klarownością i elegancją wywodu. Eseje te, z których wiele uważa się dziś za klasykę, stanowią fascynujący i wnikliwy przegląd rozwoju jego myśli. Skinnerowska perspektywa postrzegania materii myśli, działania i tekstu prowokuje bowiem do refleksji, dyskusji czy – wprost – sporu, a zarazem jest niezwykle pociągająca i zaskakująca w swoich zasadniczych odkryciach. Liczymy więc na to, że polski przekład najważniejszego metodologicznego dzieła „apostoła z Cambridge” spotka się z należnym mu rezonansem czytelniczym w polskich środowiskach intelektualnych.

Publikacja Wydawnictwa Naukowego UKSW została uhonorowana Nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2021 w kategorii „książka autora zagranicznego”. Doceniono "znakomite studium myśli politycznej epoki renesansu. Bezcenne źródło informacji i wiedzy na temat epoki – rządzących nią uwarunkowań społecznych ekonomicznych i politycznych”. W uzasadnieniu werdyktu podkreślono, że „nagroda stanowi także formę uhonorowania trudu autorki przekładu w zakresie możliwie najwierniejszego odzwierciedlenia oryginalnego przekazu autora”.

Pierwszy tom polskiego przekładu Wizji polityki. Rozważania o metodzie ukazał się w Wydawnictwie Naukowym UKSW w 2016 r. W przygotowaniu jest tom trzeci – zatytułowany Hobbes i nauka społeczna. Redakcję naukową nad całością cyklu sprawuje profesor Krzysztof Koehler. Publikację można kupić w siedzibie wydawnictwa na kampusie Dewajtis (domek nr 2) oraz poprzez stronę internetową www.wydawnictwo.uksw.edu.pl .

Biogram autora:

Quentin Skinner (ur. 1940), jeden z najwybitniejszych współczesnych badaczy myśli politycznej. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Londyńskim, w latach 1962-2008 był profesorem nauk politycznych i historii nowożytnej na Uniwersytecie w Cambridge. Jest twórcą i jednym z głównych przedstawicieli tzw. Szkoły z Cambridge w badaniach historycznych (razem z J. Dunnem i J.G.A Pocockiem). Nazywany bywa jednym z 12 Apostołów Uniwersytetu w Cambridge. W swojej karierze wykładał także na innych uniwersytetach, m.in. w Princeton, Oxford, Cornell, na Harvardzie i w Amsterdamie.

Otrzymał wiele honorowych tytułów naukowych (także doktoraty honoris causa) i jest laureatem nagród Wolfson History Prize (1979), Balzan Prize (2006), Bielefeld Science Award (2008).

Jest członkiem licznych towarzystw naukowych, w tym British Academy, American Academy i Academia Europae. Jego prace zostały przetłumaczone na dziewiętnaście języków. Jest autorem m.in. „The Foundation of Modern Political Thought” (Cambridge 1978), „Machiavelli” (Oxford 1981), „Reason and  Rhetoric  in the Philosophy of Hobbes” (Cambridge 1996) i „Liberty before Liberalism” (Cambridge 1998), „Forensic Shakespeare” (Oxford 2014), „From Humanism to Hobbes” (Cambridge 2018).

Jego prace wyznaczają nie tylko ważne kierunki badań nad myślą polityczną wczesnej nowożytności, ale stanowią jednocześnie istotne punkty odniesienia do fundamentalnych dyskusji metodologicznych w humanistyce nowożytnej. Skinnera w świecie czytają nie tylko historycy, lecz także socjolodzy, politolodzy czy literaturoznawcy. Powodem tego jest proponowana przez brytyjskiego myśliciela metodologia badań humanistycznych, której wykładnią jest wydana w Wydawnictwie Naukowym UKSW książka „Rozważania o metodzie” – pierwsza część trzytomowej edycji stanowiącej opus magnum Skinnera: „Visions of Politics” (Wizje polityki). Dostępny jest już tom drugi „Renaissaance Virtues” (Cnoty renesansowe), a część trzecia – fundamentalne dzieło o Hobbesie, „Hobbes and Civil Science” (Hobbes i nauka społeczna), jest w przygotowaniu.

Wprowadzenie

Spis treści


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.