W jego trybie życia i charakterze można było rozpoznać niektóre cechy Diogenesa
W jego trybie życia i charakterze można było rozpoznać niektóre cechy Diogenesa
Przyjdź na wieczór wspormnień poświęcony Pawłowi Paliwodzie // Muzeum Powstania Warszawskiego // 22 września // godzina 18.30
Wspominać będą:Prof. Seweryn Blanadzi, Dariusz Karłowicz, Filip Memches, Paweł Nowacki, Janusz Ostrowski, Jan Pospieszalski, Tomasz Sakiewicz, Piotr Semka, Robert Tekieli, Bronisław Wildstein - czytaj więcej
Poznałem Pawła lat już temu kilka jako filozofa zafascynowanego na wskroś mądrością starożytnych Greków. Gdy jechaliśmy razem na konferencję naukową, w jej czasie i w podróży powrotnej imponował mi niebywałą, wielodziedzinową erudycją i solidną, samodzielną argumentacją. Stronił od nowinkarstwa i sofisterii, w jego trybie życia i charakterze można było rozpoznać niektóre cechy Diogenesa, uwielbiał zarówno metafizyczne, jak i przyrodnicze rozważania Stagiryty, uprawiał jednak filozofię poprzez intymny, sokratejsko-platoński dialog, żywe słowo, które przeobrażając dusze daje poczucie więzi zarówno ze sobą, jak i z wartościami, którym się pospołu hołduje, zwłaszcza – prawdzie.
Odważny, choć nadwrażliwy, przyzwoitości w życiu prywatnym i publicznym pragnący jak powietrza, jawnie i bezkompromisowo toczył Paweł publicystyczne potyczki w imię prawdy. Nierzadko w pojedynkę…
Żegnaj, Filalecie: nec Hercules contra plures!
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!