Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wielkopostne przesłanie prawosławnego patriarchy Konstantynopola

Wielki Post przeżywany jest we wschodnim chrześcijaństwie jako okres walki duchowej. Zwraca na to uwagę Bartłomiej I w tradycyjnym przesłaniu do wiernych na Wielki Post, który prawosławni rozpoczęli już 7 marca

 

 

Wielki Post przeżywany jest we wschodnim chrześcijaństwie jako okres walki duchowej. Zwraca na to uwagę Bartłomiej I w tradycyjnym przesłaniu do wiernych na Wielki Post, który prawosławni rozpoczęli już 7 marca.

Przez sakrament chrztu każdy chrześcijanin otrzymuje łaskę Ducha Świętego. Jednak chcąc ją zachować, trzeba umieć „z radością wyrzekać się dóbr doczesnych, by zdobyć ukryty skarb prawdziwego życia” – przypomina prawosławny patriarcha Konstantynopola. Wielki Post ma być ciągłym rozpoczynaniem na nowo duchowego odrodzenia. Nie wystarcza rezygnacja w tym okresie z pewnych pokarmów – co zresztą, trzeba pamiętać, w tradycji wschodniej wymaga o wiele większych wyrzeczeń, niż w chrześcijaństwie zachodnim, gdyż pości się tam nie tylko od mięsa, ale nawet od nabiału. Wstrzymywaniu się od jedzenia musi towarzyszyć walka duchowa, oczyszczenie od grzesznych namiętności – podkreśla Patriarcha Ekumeniczny w wielkopostnym przesłaniu. Zwraca uwagę, że wszystko, co stworzył Bóg, jest dobre, ale należy tego używać zgodnie z Bożymi przykazaniami. Tylko takie używanie dóbr stworzonych przynosi nam pożytek. Używając ich egoistycznie, mimo chwilowej przyjemności popadamy ostatecznie w niepokój i depresję – dodaje Bartłomiej.

ak/ ilsismografo

Radio Watykańskie


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.