Niniejszy tom zawiera teksty rozwijające tezy przedstawione na konferencjach „Koniec stosunków transatlantyckich? Relacje USA-UE a polskie interesy” (Kraków, 19 grudnia 2009) i „Wyzwania geopolityczne we współczesnych stosunkach międzynarodowych a polskie interesy” (Kraków, 11 czerwca 2010). Kontynuowały one prace podjęte w ramach cyklu konferencji eksperckich „Polskie wyzwania”, które Ośrodek Myśli Politycznej organizował w latach 2008-2009 dla Kancelarii Prezydenta RP.
Niniejszy tom zawiera teksty rozwijające tezy przedstawione na konferencjach „Koniec stosunków transatlantyckich? Relacje USA-UE a polskie interesy” (Kraków, 19 grudnia 2009) i „Wyzwania geopolityczne we współczesnych stosunkach międzynarodowych a polskie interesy” (Kraków, 11 czerwca 2010). Kontynuowały one prace podjęte w ramach cyklu konferencji eksperckich „Polskie wyzwania”, które Ośrodek Myśli Politycznej organizował w latach 2008-2009 dla Kancelarii Prezydenta RP.
Polska w grze międzynarodowej. Geopolityka i sprawy wewnętrzne
red. Jacek Kloczkowski
wydawca: OMP
ilość stron: 256
Od Wydawcy
Niniejszy tom zawiera teksty rozwijające tezy przedstawione na konferencjach „Koniec stosunków transatlantyckich? Relacje USA-UE a polskie interesy” (Kraków, 19 grudnia 2009) i „Wyzwania geopolityczne we współczesnych stosunkach międzynarodowych a polskie interesy” (Kraków, 11 czerwca 2010). Kontynuowały one prace podjęte w ramach cyklu konferencji eksperckich „Polskie wyzwania”, które Ośrodek Myśli Politycznej organizował w latach 2008-2009 dla Kancelarii Prezydenta RP. Stanowią one – w naszym głębokim przekonaniu – przykład dobrej współpracy instytucji państwowych z organizacją pozarządową i czołowymi polskimi uczonymi i publicystami. Zaproszenie Ośrodka do współpracy przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej było tym ważniejsze, że w coraz bardziej zdominowanej przez zasady politycznego marketingu polskiej polityce, rola niezależnych instytucji analitycznych nie jest należycie doceniana, co ma poważne konsekwencje dla jakości naszej polityki zagranicznej i wewnętrznej, tak często przecież krytykowanej.
Książka, którą przedstawiamy Szanownym Czytelnikom, ma jeszcze jeden, bardzo smutny wymiar. Cyklowi konferencji „Polskie wyzwania” patronował bowiem Ś.P. prof. Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Sprzyjał On inicjatywie rozbudowywania eksperckiego zaplecza polityki polskiej. Z dużą życzliwością wsparł ideę spotkań uczonych i publicystów, analizujących najważniejsze wyzwania stojące przed Rzeczpospolitą, sam w nich aktywnie uczestniczył. Wsłuchiwał się w głos ekspertów, ale też go współtworzył, wskazując na czynniki, za sprawą których nawet bardzo intelektualnie wyrafinowane koncepcje teoretyczne niekiedy nie dają się w świecie realnej polityki w pełni zastosować. Ta słabo znana – bo nie dość dla mediów efektowna – sfera prezydentury Lecha Kaczyńskiego powinna wyznaczyć standard dla Jego następców. Zadaniem środowisk naukowych, ekspertów organizacji pozarządowych i publicystów jest dokonanie rzetelnego, dalekiego od medialnego zgiełku, wolnego od politycznych kalkulacji i stereotypowych uproszczeń, bilansu polityki zagranicznej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Analiza wydarzeń i tendencji z lat 2005-2010 nie jest przy tym wyłącznie próbą wyjaśnienia i oceny zjawisk historycznych, ale dotyczy procesów, które mają charakter ciągły i wymagają od nas wszechstronnej interpretacji i stałej uwagi. Warto chociażby stawiać pytania, czy inicjatywy podjęte przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak na przykład próba zbudowania systemu regionalnych sojuszy, wzmacniających pozycję Polski w Europie Środkowo-Wschodniej, czy starania o możliwie najbardziej zgodny z polskimi interesami kształt Unii Europejskiej, dały trwałe rezultaty, a jeśli nie, to co o tym przesądziło. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja przynosi inspirujące dalszą dyskusję odpowiedzi na owe pytania i zarazem ukazuje, jakie kwestie będą miały kluczowe znaczenie dla pozycji międzynarodowej Polski w najbliższych miesiącach i latach, z jakimi wyzwaniami mierzymy się teraz i co czeka Rzeczpospolitą w przyszłości. To jeden z kluczowych wątków debaty publicznej o polityce polskiej, debaty, w której partykularne interesy i tanie efekciarstwo powinno ustąpić miejsca poważnej refleksji – głęboko ideowej, mającej na celu dobro naszej wspólnoty narodowej, zatem realistycznie oceniającej nasz potencjał i wskazującej, jak go najlepiej wykorzystać.
przeczytaj jeden z tekstów z tomu autorstwa Marka Cichockiego
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!