Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Benedykt XVI: Wielki Post uczy nas żyć na co dzień z Chrystusem

Wielki Post przypomina nam, że życie chrześcijanina jest drogą, którą ma on przebyć z Jezusem

 

Podczas Wielkiego Postu towarzyszymy Jezusowi w drodze do Jerozolimy, gdzie dopełniła się Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie

 

 

 

 

Wielki Post przypomina nam, że życie chrześcijanina jest drogą, którą ma on przebyć z Jezusem. Ten zaś uobecnia się przede wszystkim w liturgii. W niej też urzeczywistniają się Jego czyny – mówił Benedykt XVI w czasie audiencji ogólnej. Katechezę poświęcił rozpoczynającemu się dzisiaj okresowi Wielkiego Postu. Została ona streszczona również po polsku:

Dziś, w Środę Popielcową, Ojciec Święty wprowadził nas w teologię i duchowe znaczenie Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowania do godnego przeżycia tajemnic paschalnych. Rozpoczynamy go od posypania głów popiołem. Ten znak przypomina nam o naszej przemijalności, jest zaproszeniem do pokuty i do nawrócenia, abyśmy coraz wierniej naśladowali Chrystusa. Podczas Wielkiego Postu towarzyszymy Jezusowi w drodze do Jerozolimy, gdzie dopełniła się Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie. W tym czasie w sposób szczególny uświadamiamy sobie, że życie chrześcijańskie jest „drogą”, na której tu i teraz osobiście spotykamy Chrystusa, przyjmujemy Go i usiłujemy za Nim postępować. To do nas Jezus mówi: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Łk 9, 23). Abyśmy dotarli z Chrystusem do chwały zmartwychwstania, aby życie zwyciężyło nad śmiercią i byśmy mieli udział w Bożym dobru i pięknie, my również winniśmy każdego dnia podejmować krzyż.

Liturgia kolejnych niedziel wprowadzi nas na nowo w proces wtajemniczenia chrześcijańskiego, jaki przeżywają katechumeni przygotowujący się do chrztu. Dla nas wszystkich będzie to okazja do przeżywania tajemnicy naszego odkupienia, w której uczestniczymy dzięki łasce tego sakramentu.

Post, jałmużna i modlitwa niech nam pomagają otwierać serca na owoce paschalnego dzieła Chrystusa.

Benedykt XVI zauważył, że Kościół wie, jak trudno jest ludziom zdobyć się w normalnym życiu na skupienie przed Bogiem, na uświadomienie sobie, kim są względem Boga i od jakich grzechów muszą zostać oczyszczeni. Dlatego też zaleca, by w Wielkim Poście więcej uwagi poświęcać regularnej modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego. Papież zaznaczył, że tegoroczny cykl niedzielnych czytań mszalnych nawiązuje do drogi inicjacji chrześcijańskiej, którą w antycznym Kościele przebywał katechumen przygotowujący się do chrztu. Rozważając te czytania również i my będziemy mogli głębiej wejść w rzeczywistość tego sakramentu – zaznaczył Papież.


„Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Wielki Post jest sposobnym czasem do umacniania naszej więzi z Chrystusem i do naśladowania Go w ofiarnej miłości. Podejmując na nowo zobowiązania chrzcielne, porzućmy starego człowieka, który jest w nas, a przyobleczmy się w Chrystusa, abyśmy przeżywali Paschę odnowieni i gotowi powtarzać za św. Pawłem: «Oto już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus». Niech wam Bóg błogosławi!”.

kb/ rv

Radio Watykańskie


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Zostań wydawcą zbioru ks. Janusza St. Pasierba „Kult i kultura”
Wesprzyj wydanie niezwykłego zbioru ks. Pasierba
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.