Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Benedykt XVI: Wielki Post uczy nas żyć na co dzień z Chrystusem

Wielki Post przypomina nam, że życie chrześcijanina jest drogą, którą ma on przebyć z Jezusem

 

Podczas Wielkiego Postu towarzyszymy Jezusowi w drodze do Jerozolimy, gdzie dopełniła się Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie

 

 

 

 

Wielki Post przypomina nam, że życie chrześcijanina jest drogą, którą ma on przebyć z Jezusem. Ten zaś uobecnia się przede wszystkim w liturgii. W niej też urzeczywistniają się Jego czyny – mówił Benedykt XVI w czasie audiencji ogólnej. Katechezę poświęcił rozpoczynającemu się dzisiaj okresowi Wielkiego Postu. Została ona streszczona również po polsku:

Dziś, w Środę Popielcową, Ojciec Święty wprowadził nas w teologię i duchowe znaczenie Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowania do godnego przeżycia tajemnic paschalnych. Rozpoczynamy go od posypania głów popiołem. Ten znak przypomina nam o naszej przemijalności, jest zaproszeniem do pokuty i do nawrócenia, abyśmy coraz wierniej naśladowali Chrystusa. Podczas Wielkiego Postu towarzyszymy Jezusowi w drodze do Jerozolimy, gdzie dopełniła się Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie. W tym czasie w sposób szczególny uświadamiamy sobie, że życie chrześcijańskie jest „drogą”, na której tu i teraz osobiście spotykamy Chrystusa, przyjmujemy Go i usiłujemy za Nim postępować. To do nas Jezus mówi: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Łk 9, 23). Abyśmy dotarli z Chrystusem do chwały zmartwychwstania, aby życie zwyciężyło nad śmiercią i byśmy mieli udział w Bożym dobru i pięknie, my również winniśmy każdego dnia podejmować krzyż.

Liturgia kolejnych niedziel wprowadzi nas na nowo w proces wtajemniczenia chrześcijańskiego, jaki przeżywają katechumeni przygotowujący się do chrztu. Dla nas wszystkich będzie to okazja do przeżywania tajemnicy naszego odkupienia, w której uczestniczymy dzięki łasce tego sakramentu.

Post, jałmużna i modlitwa niech nam pomagają otwierać serca na owoce paschalnego dzieła Chrystusa.

Benedykt XVI zauważył, że Kościół wie, jak trudno jest ludziom zdobyć się w normalnym życiu na skupienie przed Bogiem, na uświadomienie sobie, kim są względem Boga i od jakich grzechów muszą zostać oczyszczeni. Dlatego też zaleca, by w Wielkim Poście więcej uwagi poświęcać regularnej modlitwie i rozważaniu Słowa Bożego. Papież zaznaczył, że tegoroczny cykl niedzielnych czytań mszalnych nawiązuje do drogi inicjacji chrześcijańskiej, którą w antycznym Kościele przebywał katechumen przygotowujący się do chrztu. Rozważając te czytania również i my będziemy mogli głębiej wejść w rzeczywistość tego sakramentu – zaznaczył Papież.


„Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Wielki Post jest sposobnym czasem do umacniania naszej więzi z Chrystusem i do naśladowania Go w ofiarnej miłości. Podejmując na nowo zobowiązania chrzcielne, porzućmy starego człowieka, który jest w nas, a przyobleczmy się w Chrystusa, abyśmy przeżywali Paschę odnowieni i gotowi powtarzać za św. Pawłem: «Oto już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus». Niech wam Bóg błogosławi!”.

kb/ rv

Radio Watykańskie


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.