Zapraszamy na konferencję naukową poświęconą specyfice polskiego oświecenia, która odbędzie się 17 października na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW na kampusie głównym UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), w Gmachu Audytoryjnym WNPiSM w sali 317.
Gdzie: sala 317 na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
kampus główny UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) w Gmachu Audytoryjnym WNPiSM
Kiedy: 17 października
Godz. 15.00
Wstęp wolny!
Program konferencji:
15:00-15:15 Dariusz Karłowicz: Otwarcie konferencji
15:15-15:40 Zofia Zielińska: Wprowadzenie historyczne. Szanse Polski w XVIII wieku.
15:40-16:05 Richard Butterwick-Pawlikowski: Specyfika oświecenia w Polsce na tle europejskim.
16:05-16:30 Martyna Deszczyńska: Oświecenie – „jakie jest, każdy widzi”. Rozważania o antropologicznych i religijnych koncepcjach epoki.
16:30-16:50 Dyskusja
16:50-17:15 Przerwa
17:15-17:40 Tomasz Chachulski: Specyfika polskiego oświecenia na tle sarmatyzmu.
17:40-18:05 Kazimierz Korab: Wizja nowoczesnej Polski według Komisji Edukacji Narodowej.
18:05-18:30 Andrzej Waśko: Sporne i bezsporne dziedzictwo polskiego oświecenia.
18:30-18:50 Dyskusja.
Oświecenie zrodziło wiele idei, które trwale odcisnęły się na sposobach myślenia, do dziś pozostających istotnym punktem odniesienia debat publicznych. Wyobrażenia o stałym postępie ducha ludzkiego przez dzieje czy wezwania do zmiany tradycyjnego porządku na zrywający z przejawami „niedojrzałości” człowieka, ustanawiany przez wyzwolony z więżących go okowów tradycji rozum, są najczęstszymi skojarzeniami związanymi z żywym dziedzictwem oświecenia. Ale przecież trudno mówić o jednym oświeceniu, zróżnicowany charakter miały związane z nim idee we Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Swoistą specyfiką cechowało się też oświecenie w Polsce. Ma ono swoją białą i czarną legendę; przypisuje się mu zarówno przełomowe znaczenie z perspektywy dziejów polskiej kultury i myśli, jak i brak przełożenia podjętych wówczas reform politycznych na zachowanie bytu państwowego Rzeczypospolitej. Czy utrwalone poglądy są słuszne? Pytania o jego cechy i istotę w aspektach politologicznym, filozoficznym, historyczno-literackim czy religijnym chcemy postawić na konferencji „Specyfika polskiego oświecenia”, organizowanej na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
***
Konferencja odbędzie się pod patronatem Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!