Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Rocznica śmierci rtm. Pileckiego Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Rocznica śmierci rtm. Pileckiego Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Dobre wieści napłynęły w ostatnim czasie z Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Europosłowie, wpisując się w obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, przyjęli ważną rezolucję poświęconą wspólnej europejskiej pamięci, a także zadecydowali o ustanowieniu europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmami. Będzie on obchodzony – co szczególnie cieszy – 25 maja, czyli w dniu śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja podkreśla fakt dla większości Polaków oczywisty, jednak na Zachodzie Europy często nieznany, że agresja, jakiej doświadczyła Polska w 1939 roku miała podwójne oblicze – zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji. Dokument zwraca również uwagę, że czas zakończenia działań wojennych dla wielu krajów Europy nie był końcem destrukcyjnego oddziaływania reżymów totalitarnych. Szczególnie rażący staje się fakt, że o ile reżym nazistowskich Niemiec został poddany osądowi moralno-sądowemu w procesach norymberskich, o tyle nie spotkało to nigdy sprawców zbrodni stalinowskich i komunistycznych.

Tymczasem, zdaniem parlamentarzystów europejskich, „pamięć o ofiarach reżymów totalitarnych oraz uznanie i podnoszenie świadomości na temat wspólnego europejskiego dziedzictwa przestępstw popełnionych przez komunistyczne, nazistowskie i inne dyktatury ma ogromne znaczenie dla jedności Europy i jej obywateli, a także dla budowania odporności Europy na współczesne zagrożenia zewnętrzne”. Dlatego autorzy dokumentu odwołując się do genezy integracji europejskiej, zwracają uwagę, że „pamięć o tragicznej przeszłości Europy należy zachować przy życiu, aby uhonorować ofiary, potępić sprawców i położyć podwaliny pojednania opartego na prawdzie i pamięci”.

Rezolucja wzywa też wszystkie państwa członkowskie UE do dokonania jasnej oceny zbrodni i aktów agresji popełnianych przez totalitarne reżymy – zarówno nazistowski, jak i komunistyczny. Potępia zarazem wszelkie przejawy i formy propagowania ideologii totalitarnych w Unii Europejskiej.

Rotmistrz Pilecki zgodnie z tekstem rezolucji ma być przykładem heroicznego sprzeciwu wobec tyranii, prawdziwej miłości wobec ludzi i właściwej postawy w obliczu totalitarnego zniewolenia

Europosłowie postulują też, aby 25 maja był obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Wybór daty nie jest przypadkowy. W ten sposób członkowie Europarlamentu chcieli oddać hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu – polskiemu bohaterowi walki z oboma reżymami totalitarnymi, który 25 maja 1948 r. został zamordowany przez komunistycznych oprawców – w trzy lata po zakończeniu wojny.

Warty podkreślenia jest również fakt, że rezolucja Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy wyraźnie wspiera (w punkcie 12) Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia, instytucję zrzeszającą 21 instytucji dbających o pamięć historyczną z trzynastu krajów Europy. Przewodzi jej obecnie Polak, dr Łukasz Kamiński, były szef Instytutu Pamięci Narodowej. Parlamentarzyści wzywają Komisję Europejską, aby zapewniła ona skuteczne wsparcie –  również finansowe – dla projektów i działań podejmowanych przez PEPiS dla upamiętniania ofiar totalitaryzmów.

Przypomnijmy, że Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia w ramach projektu „Justice 2.0” od kilku lat pracuje nad mechanizmem – choćby symbolicznego – osądzenia sprawców zbrodni komunistycznych. Jej głos był też słyszalny podczas sporu o kształt Domu Historii Europejskiej, który dwa lata temu powstał w Brukseli. A który zdaniem zrzeszonych w niej instytucji, fałszuje europejską historię, czemu Platforma dała wyraz w specjalnie sporządzonym z tej okazji raporcie.   

Na koniec  dodajmy, że rezolucja Parlamentu Europejskiego wskazuje, że ofiarą komunistycznego totalitaryzmu jest także Rosja, której rozwój w stronę demokratycznego państwa pozostanie utrudniony tak długo, jak długo rząd i elity polityczne będą za pomocą propagandy tuszować zbrodnie i gloryfikować sowiecki reżim. Dokument jest zatem skierowany również do społeczeństwa rosyjskiego i wzywa je do rozliczenia ze swoją dramatyczną przeszłością.

(hn/kw)

Przeczytaj pełny tekst rezolucji


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.