Rocznica śmierci rtm. Pileckiego Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

Dobre wieści napłynęły w ostatnim czasie z Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Europosłowie, wpisując się w obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, przyjęli ważną rezolucję poświęconą wspólnej europejskiej pamięci, a także zadecydowali o ustanowieniu europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmami. Będzie on obchodzony – co szczególnie cieszy – 25 maja, czyli w dniu śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja podkreśla fakt dla większości Polaków oczywisty, jednak na Zachodzie Europy często nieznany, że agresja, jakiej doświadczyła Polska w 1939 roku miała podwójne oblicze – zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji. Dokument zwraca również uwagę, że czas zakończenia działań wojennych dla wielu krajów Europy nie był końcem destrukcyjnego oddziaływania reżymów totalitarnych. Szczególnie rażący staje się fakt, że o ile reżym nazistowskich Niemiec został poddany osądowi moralno-sądowemu w procesach norymberskich, o tyle nie spotkało to nigdy sprawców zbrodni stalinowskich i komunistycznych.

Tymczasem, zdaniem parlamentarzystów europejskich, „pamięć o ofiarach reżymów totalitarnych oraz uznanie i podnoszenie świadomości na temat wspólnego europejskiego dziedzictwa przestępstw popełnionych przez komunistyczne, nazistowskie i inne dyktatury ma ogromne znaczenie dla jedności Europy i jej obywateli, a także dla budowania odporności Europy na współczesne zagrożenia zewnętrzne”. Dlatego autorzy dokumentu odwołując się do genezy integracji europejskiej, zwracają uwagę, że „pamięć o tragicznej przeszłości Europy należy zachować przy życiu, aby uhonorować ofiary, potępić sprawców i położyć podwaliny pojednania opartego na prawdzie i pamięci”.

Rezolucja wzywa też wszystkie państwa członkowskie UE do dokonania jasnej oceny zbrodni i aktów agresji popełnianych przez totalitarne reżymy – zarówno nazistowski, jak i komunistyczny. Potępia zarazem wszelkie przejawy i formy propagowania ideologii totalitarnych w Unii Europejskiej.

Rotmistrz Pilecki zgodnie z tekstem rezolucji ma być przykładem heroicznego sprzeciwu wobec tyranii, prawdziwej miłości wobec ludzi i właściwej postawy w obliczu totalitarnego zniewolenia

Europosłowie postulują też, aby 25 maja był obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Wybór daty nie jest przypadkowy. W ten sposób członkowie Europarlamentu chcieli oddać hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu – polskiemu bohaterowi walki z oboma reżymami totalitarnymi, który 25 maja 1948 r. został zamordowany przez komunistycznych oprawców – w trzy lata po zakończeniu wojny.

Warty podkreślenia jest również fakt, że rezolucja Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy wyraźnie wspiera (w punkcie 12) Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia, instytucję zrzeszającą 21 instytucji dbających o pamięć historyczną z trzynastu krajów Europy. Przewodzi jej obecnie Polak, dr Łukasz Kamiński, były szef Instytutu Pamięci Narodowej. Parlamentarzyści wzywają Komisję Europejską, aby zapewniła ona skuteczne wsparcie –  również finansowe – dla projektów i działań podejmowanych przez PEPiS dla upamiętniania ofiar totalitaryzmów.

Przypomnijmy, że Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia w ramach projektu „Justice 2.0” od kilku lat pracuje nad mechanizmem – choćby symbolicznego – osądzenia sprawców zbrodni komunistycznych. Jej głos był też słyszalny podczas sporu o kształt Domu Historii Europejskiej, który dwa lata temu powstał w Brukseli. A który zdaniem zrzeszonych w niej instytucji, fałszuje europejską historię, czemu Platforma dała wyraz w specjalnie sporządzonym z tej okazji raporcie.   

Na koniec  dodajmy, że rezolucja Parlamentu Europejskiego wskazuje, że ofiarą komunistycznego totalitaryzmu jest także Rosja, której rozwój w stronę demokratycznego państwa pozostanie utrudniony tak długo, jak długo rząd i elity polityczne będą za pomocą propagandy tuszować zbrodnie i gloryfikować sowiecki reżim. Dokument jest zatem skierowany również do społeczeństwa rosyjskiego i wzywa je do rozliczenia ze swoją dramatyczną przeszłością.

(hn/kw)

Przeczytaj pełny tekst rezolucji