Specyfika polskiego oświecenia. Konferencja naukowa Teologii Politycznej

Zapraszamy na konferencję naukową poświęconą specyfice polskiego oświecenia, która odbędzie się 17 października na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW na kampusie głównym UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), w Gmachu Audytoryjnym WNPiSM w sali 317.

Gdzie: sala 317 na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
kampus główny UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) w Gmachu Audytoryjnym WNPiSM
Kiedy: 17 października 
Godz. 15.00
Wstęp wolny!

Program konferencji:

15:00-15:15 Dariusz Karłowicz: Otwarcie konferencji
15:15-15:40 Zofia Zielińska: Wprowadzenie historyczne. Szanse Polski w XVIII wieku.
15:40-16:05 Richard Butterwick-Pawlikowski: Specyfika oświecenia w Polsce na tle europejskim.
16:05-16:30 Martyna Deszczyńska: Oświecenie – „jakie jest, każdy widzi”. Rozważania o antropologicznych i religijnych koncepcjach epoki.
16:30-16:50 Dyskusja
16:50-17:15 Przerwa
17:15-17:40 Tomasz Chachulski: Specyfika polskiego oświecenia na tle sarmatyzmu.
17:40-18:05 Kazimierz Korab: Wizja nowoczesnej Polski według Komisji Edukacji Narodowej.
18:05-18:30 Andrzej Waśko: Sporne i bezsporne dziedzictwo polskiego oświecenia.
18:30-18:50 Dyskusja.

Oświecenie zrodziło wiele idei, które trwale odcisnęły się na sposobach myślenia, do dziś pozostających istotnym punktem odniesienia debat publicznych. Wyobrażenia o stałym postępie ducha ludzkiego przez dzieje czy wezwania do zmiany tradycyjnego porządku na zrywający z przejawami „niedojrzałości” człowieka, ustanawiany przez wyzwolony z więżących go okowów tradycji rozum, są najczęstszymi skojarzeniami związanymi z żywym dziedzictwem oświecenia. Ale przecież trudno mówić o jednym oświeceniu, zróżnicowany charakter miały związane z nim idee we Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Swoistą specyfiką cechowało się też oświecenie w Polsce. Ma ono swoją białą i czarną legendę; przypisuje się mu zarówno przełomowe znaczenie z perspektywy dziejów polskiej kultury i myśli, jak i brak przełożenia podjętych wówczas reform politycznych na zachowanie bytu państwowego Rzeczypospolitej. Czy utrwalone poglądy są słuszne?  Pytania o jego cechy i istotę w aspektach politologicznym, filozoficznym, historyczno-literackim czy religijnym chcemy postawić na konferencji „Specyfika polskiego oświecenia”, organizowanej na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.  

***

Konferencja odbędzie się pod patronatem Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 MHP logo bialy kwadrat2Patriotyzm jutra