Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Rosja, Ameryka i Wielka Brytania wobec polityki, religii i ideologii. Za nami kolejne dwa dni Szkoły Letniej Teologii Politycznej

Rosja, Ameryka i Wielka Brytania wobec polityki, religii i ideologii. Za nami kolejne dwa dni Szkoły Letniej Teologii Politycznej

Minęły kolejne dwa dni wykładów III edycji Szkoły Letniej Teologii Politycznej! Po dniu ukraińskim, w czasie którego dyskutowaliśmy na temat formowania się nowej tożsamości naszych wschodnich sąsiadów, spotkaliśmy się z wybitnymi dyplomatami i naukowcami, by przyjrzeć się relacjom między religią, polityką a bezpieczeństwem w Federacji Rosyjskiej i krajach anglosaskich w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej.

Środa, czyli dzień poświęcony Rosji, cerkwi i zjawisku współczesnego putinizmu, rozpoczęliśmy od wykładu Piotra Skwiecińskiego, dyplomaty i dziennikarza, byłego moskiewskiego korespondenta Rzeczypospolitej, w 2019 roku mianowanego dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie, który w kwietniu 2022 został wydalony z Rosji w ramach retorsji po inwazji Rosji na Ukrainę. Autor książki „Kompleks Rosji” przybliżył uczestnikom Szkoły Letniej ideologiczne źródła i podstawy trwałości ideologii panującej od dwóch dekad na Kremlu i rolę, jaką w jej reprodukowaniu odkrywa Patriarchat Moskiewski. 

Drugi wykład w dniu rosyjskim wygłosił Wojciech Stanisławski: historyk, publicysta, współpracownik Muzeum Historii Polski i specjalista w dziedzinie historii Związku Radzieckiego, Europy Środkowej oraz Bałkanów Zachodnich. W prelekcji zatytułowanej „Czy Sołżenicyn był imperialistą? Wizje Rosji antykomunistów rosyjskich” przedstawił problematyczne dziedzictwo intelektualne rosyjskiej inteligencji, która stawiając czoła ideologii bolszewickiej, niejednokrotnie wpadała w koleiny starszego od komunizmu dziedzictwa „Wielkiej Rosji”.

Dzień tematyki anglosaskiej otworzył wykład Arkadiusza Rzegockiego, politologa, wykładowcy, byłego ambasadora RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a aktualnie Szefa Dyplomacji Publicznej RP i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład prof. Rzegockiego odsłaniał tajniki działania polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii, siłę wpływu polityki soft power na postrzeganie dziedzictwa historycznego i złożoność brytyjskiego obrazu Europy i Polski.

Czwartkowy wieczór dopełniło wystąpienie ks. prof. Longchamps de Beriera, profesora nauk prawnych, kierownika Katedry Prawa Rzymskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członka prezydium Komitetu Nauk Prawnych PAN. Wykład o tytule „Religia i polityka w prawie USA i orzecznictwie SN” rzucił światło na skomplikowane relacje między religią, polityką i prawem stanowionym w orzecznictwie amerykańskiego Sądu Najwyższego, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej debaty wokół głośnej sprawy Roe vs. Wade — dyskusji wokół konstytucyjności prawa do aborcji w USA.

Teologia Polityczna

Fotografie: Małgorzata Czajkowska

PKO FND LOGO RGB3


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.