Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Już w poniedziałek rusza III Szkoła Letnia Teologii Politycznej!

Już w poniedziałek rusza III Szkoła Letnia Teologii Politycznej!

Czy w Europie możliwy jest powrót do business as usual kilka miesięcy po zakończeniu wojny? Czy Rosja utraci swą mocarstwowość, a Putin zostanie zastąpiony? Na te pytania będziemy starali się odpowiedzieć w trakcie Szkoły Letniej Teologii Politycznej „Polityka // Religia // Bezpieczeństwo. Konflikt i próby rozwiązania”, która odbędzie się w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu w dniach 11-18 lipca 2022 r.

Czy w Europie możliwy jest powrót do business as usual kilka miesięcy po zakończeniu wojny? Czy Rosja utraci swą mocarstwowość, a Putin zostanie zastąpiony? Czy USA wspiera Ukrainę z racji na interesy czy wartości? Po której stronie opowiedzą się Indie, Iran, Izrael? Jaka jest postawa Polaków, władz Polski i polskiego Kościoła wobec Ukraińców i władz w Kijowie i co z tego wynika? Czy Polska staje się regionalnym liderem, a papież Franciszek wielkim rozczarowaniem europejskich katolików?
Na te i inne pytania – dotyczące relacji między polityką, religią i bezpieczeństwem, będziemy starali się znaleźć odpowiedź podczas tegorocznej, już 3. edycji Szkoły Letniej Teologii Politycznej. Z oczywistych przyczyn, wojna za naszą wschodnią granicą i globalne konsekwencje, które z sobą niesie, stanie się motywem przewodnim całe Szkoły Letniej. Miejscem spotkania z wybitnymi intelektualistami będzie Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu – Szkoła Letnia odbędzie się w dniach 11-18 lipca.

Podczas tegorocznej Szkoły Letniej jej uczestnicy poznają różne modele relacji między religią a polityką reprezentowane w religiach monoteistycznych oraz będą zastanawiali się nad wpływem tych modeli na kształtowanie bezpieczeństwa światowego i pokoju międzynarodowego. Każdy dzień będzie poświęcony innemu zagadnieniu związanemu z danym rejonem świata lub wielkim systemem politycznym czy religijnym. Omówimy różnicę między Kościołem prawosławnym na Ukrainie i w Rosji oraz ich zaangażowaniem w politykę. Pochylimy się nad rolą religii w polityce USA i Wielkie Brytanii. Spojrzymy z bliska na relacje między państwami europejskimi, deklarowanymi a faktycznymi wartościami, które wyznaczają europejską integrację. Odwiedzimy południową i wschodnia Azję (Chiny, Indie, Pakistan) aby zobaczyć czym kierują się w polityce światowej. Na koniec zajmiemy się Polską, relacjami na linii państwo-Kościół oraz dyplomacją watykańską. 

Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się między innymi: 

➤ Marek A. Cichocki – wykładowca Kolegium Europejskiego w Natolinie, jeden z założycieli „Teologii Politycznej”;

➤ Michał Gierycz – politolog, wykładowca w Instytucie Politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;

➤ Piotr Kłodkowski – orientalista, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były ambasador RP w Indiach;

➤ Anna Kwiatkowska – kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich;

➤ ks. Franciszek Longchamps de Bérier – profesor nauk prawnych specjalizujący się w zakresie relacji państwo-Kościół;

➤ Paweł Milcarek – redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”;

➤ Marcin Przychodniak – politolog, analityk ds. Chin w programie Azja i Pacyfik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych;

➤ Arkady Rzegocki – Szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Wielkiej Brytanii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego;

➤ Piotr Skwieciński – dziennikarz, korespondent, dyplomata, były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie; 

➤ Wojciech Stanisławski – historyk, publicysta, współpracownik Muzeum Historii Polski; 

➤ Tomasz Terlikowski – filozof, publicysta, działacz katolicki.
__________

Każdy dzień szkoły letniej będzie przebiegał według harmonogramu:

8.00-8.30 śniadanie
10.00-11.00 klub dyskusyjny
11.00-13.00 wykład 
13.00-14.00 obiad
14.30-16.00 komentarz do Reguły św. Benedykta
16.30-18.00 wykład
18.00-18.30 kolacja
19.00-20.00 dyskusja
20.30-23.00 wieczór filmowy

Celem Szkoły Letniej jest zwiększanie kompetencji jej uczestników polegające na kształtowaniu w nich umiejętności poruszania się w wielokulturowym świecie, uczeniu ich rozumienia religijnych i aksjologicznych podstaw zachowań politycznych przedstawicieli innych kręgów kulturowych i cywilizacyjnych oraz przekazywaniu wiedzy niezbędnej do kształtowania podstaw polityki bezpieczeństwa zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat Szkoły Letniej.
_______

Darowizny na rzecz organizacji Szkoły Letniej Teologii Politycznej udzieliła Fundacja PKO Banku Polskiego

PKO FND LOGO RGB6


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Zakazany obraz” Alaina Besançona po polsku
Wydaj „Zakazany obraz” z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Zobacz również

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.