Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[FOTO] Relacja ze szkoły letniej Akademii Liderów

[FOTO] Relacja ze szkoły letniej Akademii Liderów

Szkoła letnia Akademii Liderów w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu dobiegła końca. Za nami wyjątkowe, bardzo intensywne i twórcze 10 dni pracy z młodymi liderami.

Akademia Liderów to bardzo ważny program Fundacji Świętego Mikołaja, prowadzony już od 2015 roku. Akademię powołaliśmy po to, by wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież w wieku 16-20 lat do pełnienia ról liderskich w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski.

Do udziału w Akademii zaprosiliśmy 30 młodych osób wyłonionych wiosną w procesie rekrutacji. Młodzi liderzy na szkołę letnią przyjechali ze swoimi pomysłami na autorskie projekty społeczne, które chcieliby prowadzić w swoich miejscowościach. 

Celem szkoły letniej jest przygotowanie młodzieży do przeprowadzenia projektów jak najlepiej. Podczas wyjazdu pracowaliśmy warsztatowo zarówno nad samymi pomysłami na projekty, jak i nad kompetencjami liderskimi młodzieży, umiejętnością zarządzania zespołem, pozyskiwania partnerów, gromadzenia środków finansowych itp. Każdy uczestnik mógł przyjrzeć się swoim pomysłom, skonfrontować je z grupą i dopracować w oparciu o poznane na warsztatach narzędzia.

W ten sposób jesteśmy przekonani, że młodzież wyjeżdżając z Tyńca jest gotowa do działania. Jeden z uczestników tak podsumował wyjazd: „Szkoła letnia była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Nigdy wcześniej nie brałem udziału w tak dobrze zorganizowanych zajęciach. Wykłady pomimo intensywności spowodowały mi ogromną radość i bardzo wiele się nauczyłem!"

Każdy z uczestników został poddany także analizie Extended DISK i otrzymał raport z omówieniem indywidulanego profilu komunikacyjnego. Ze swoim tutorem mógł omówić jak wrodzone i nabyte cechy może wykorzystać przy budowaniu zespołu i prowadzeniu projektu. 

Chcąc rozwijać nie tylko kompetencje młodzieży, ale także charaktery i wiedzę oraz budzić refleksję nad kwestiami zaangażowania obywatelskiego, odpowiedzialności, służby i tożsamości, na szkołę letnią zaprosiliśmy także gości specjalnych, którzy dzielili się swoim doświadczeniem, prowadzili wykłady i debaty. Akademiści mogli porozmawiać z Jadwigą Emilewicz – posłanką na Sejm RP, profesorem Markiem Cichockim - filozofem, bp Jackiem Grzybowskim, a także z wolontariuszami z sieci European Heritage Volunteers. 

Ważnym elementem Akademii jest integracja młodych, aktywnych osób z różnych zakątków Polski. Dzięki wspólnej intensywnej pracy podczas szkoły letniej zawiązane relacje i przyjaźnie mają szanse przetrwać wiele lat i stają się ważnym kapitałem na przyszłe życie. Potwierdzają to słowa jednej z uczestniczek: "Niezwykli w Akademii byli ludzie. Każdy uczestnik ma swoją pasję i gdy o niej opowiada widać jak błyszczą mu się oczy. Pierwszy raz z fascynacją słuchałam o polityce, historii czy muzyce. 10 dni minęło nadzwyczaj szybko w świetnej atmosferze, pełnej wzajemnego wsparcia i nadziei, że młodzi ludzie mogą zmieniać świat."

Przed akademistami teraz czas własnego działania – realizacji projektów w swoich miejscowościach. Każdy z nich objęty zostanie mentoringiem, a także otrzyma roczne stypendium na rozwój pasji i talentów. Spotkamy się także wspólnie w grudniu aby podsumować zrealizowane przez młodzież projekty i wyciągnąć wnioski do dalszej pracy.  

Fot. Małgorzata Rutkiewicz

W 2021 roku projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, Finansowanego z Funduszy EOG. 

Active citizens fund4x v2 ResizedImageWzIzNiw4M10

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Incydenty” Andrzeja Horubały
Zostań wydawcą nowego zbioru opowiadań Andrzeja Horubały
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.