Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Stawrowski w „Południku Wildsteina” o podziałach między Polakami

Stawrowski w „Południku Wildsteina” o podziałach między Polakami

Podział jaki w Polsce przeżywamy jest uwikłany w szerszy konflikt ideowy całej cywilizacji zachodniej – uważa Zbigniew Stawrowski


Obecny spór partyjno-polityczny ma specyfikę niebezpieczną dla całej wspólnoty politycznej. Istotą tego sporu nie są bowiem konkretne problemy do rozwiązania tylko próba eliminacji konkurencyjnej wspólnoty – mówił prof. Zbigniew Stawrowski z UKSW w programie „Południk Wildsteina”, który został poświęcony namysłowi nad sposobami przeciwdziałania zimnej wojnie domowej w Polsce

Prof. Stawrowski wskazał, że sposób postępowania dążący do eliminacji konkurencyjnej wspólnoty owszem można utożsamiać z pewną formą myślenia politycznego, chociaż w gruncie rzeczy jest to jego zdaniem „kombinowanie polityczne, a nie myślenie”. Wskazał, że w takiej postawie strony, która tak rozumuje, pierwsze pytanie brzmi „kto jest z nami, a kto jest przeciwko nam”, a nie to co powinno być najważniejszą sprawą do rozwiązania. – Sprawa jest mniej istotna – mówił Stawrowski, dodając jednocześnie, że jest to generalna cecha przestrzeni obecnej debaty politycznej. – Tyle tyko, że to co jest ważnym znakiem konkurencji, sporu [zróżnicowanie – red.] kiedy zostaje zabsolutyzowane jest szalenie niebezpieczne dla wspólnoty ponieważ zapomina się o konkretnych problemach, które muszą być rozwiązywane ponadpartyjnie – mówił prof. Zbigniew Stawrowski.

– Podział jaki w Polsce przeżywamy jest uwikłany w szerszy konflikt ideowy całej cywilizacji zachodniej – wskazał też Stawrowski w dalszej części programu. – Toczy się spór o rozumienie wolności. Czy wolność to jest transgresja, odrzucenie wszelkicj ograniczeń, czy też wolność to jest swoboda działania, ale w ramach pewnych ram – dopowiadał filozof z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W programie Bronisława Wildsteina, poza prof. Zbigniewem Stawrowskim, udział wzięli też dr Tadeusz Szawiel, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Adam Leszczyński z ISP PAN.

Cały program można obejrzeć TUTAJ


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Nowy początek” prof. Vittorio Possentiego!
Wydaj „Nowy początek” prof. Possentiego z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.