Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dariusz Karłowicz o pierwszym Orszaku Trzech Króli

Dariusz Karłowicz o pierwszym Orszaku Trzech Króli

Pomysłodawca pierwszego Orszaku Trzech Króli, na antenie Polskiego Radia 24 wspominał okoliczności jego organizacji w 2009 roku


W Debacie Poranka na antenie Polskiego Radia 24 o święcie Trzech Króli i fenomenie ulicznych jasełek rozmawiali wczoraj: Jolanta Skwarek (rzeczniczka Fundacji Orszaku Trzech Króli), Dariusz Karłowicz (pomysłodawca Orszaku) i ks. Krzysztof Ołdakowski (Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia)

Dariusz Karłowicz mówił na antenie PR24, że organizacja pierwszego orszaku, który miał miejsce w 2009 roku, była „pospolitym ruszeniem”. Wszystko zaczęło się w szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”.  –  Najpierw pomysł wszystkich przestraszył, ale udało mi się namówić Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundację Świętego Mikołaja. Razem ze szkołą te instytucje, przez kolejne lata organizowały orszak – wspominał Karłowicz. Z czasem do udziału udało się również zaprosić kardynała Kazimierza Nycza. – Orszak jest dowodem na to, że chrześcijaństwo nie musi znikać z publicznego forum, ale może na nie wkraczać z nową energią – podkreślił Karłowicz.

Z kolei Jolanta Skwarek zaznaczyła, że w tym roku organizatorzy chcą przypomnieć, że historia zbawienia rozpoczęła się nie od Objawienia Pańskiego, ale już na kartach Księgi Rodzaju. – Dlatego mędrcy, wędrując do Betlejem, będą mijali scenki związane ze stworzeniem świata. Nie braknie walki dobra ze złem – tłumaczyła. Wspomniane sceny będą elementem pierwszej części orszaku. W drugiej, uczestnicy będą spotykać anielskie chóry, śpiewające kolędy.

Obecny w studio ks. Krzysztof Ołdakowski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, przybliżał historię święta Trzech Króli. Zaznaczył, że Kościół wprowadził je w tym samym czasie, co Boże Narodzenie – w połowie IV w.

Posłuchaj całej audycji - TUTAJ

Źródło: Polskie Radio 24


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.