Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dariusz Karłowicz o pierwszym Orszaku Trzech Króli

Dariusz Karłowicz o pierwszym Orszaku Trzech Króli

Pomysłodawca pierwszego Orszaku Trzech Króli, na antenie Polskiego Radia 24 wspominał okoliczności jego organizacji w 2009 roku


W Debacie Poranka na antenie Polskiego Radia 24 o święcie Trzech Króli i fenomenie ulicznych jasełek rozmawiali wczoraj: Jolanta Skwarek (rzeczniczka Fundacji Orszaku Trzech Króli), Dariusz Karłowicz (pomysłodawca Orszaku) i ks. Krzysztof Ołdakowski (Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia)

Dariusz Karłowicz mówił na antenie PR24, że organizacja pierwszego orszaku, który miał miejsce w 2009 roku, była „pospolitym ruszeniem”. Wszystko zaczęło się w szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”.  –  Najpierw pomysł wszystkich przestraszył, ale udało mi się namówić Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundację Świętego Mikołaja. Razem ze szkołą te instytucje, przez kolejne lata organizowały orszak – wspominał Karłowicz. Z czasem do udziału udało się również zaprosić kardynała Kazimierza Nycza. – Orszak jest dowodem na to, że chrześcijaństwo nie musi znikać z publicznego forum, ale może na nie wkraczać z nową energią – podkreślił Karłowicz.

Z kolei Jolanta Skwarek zaznaczyła, że w tym roku organizatorzy chcą przypomnieć, że historia zbawienia rozpoczęła się nie od Objawienia Pańskiego, ale już na kartach Księgi Rodzaju. – Dlatego mędrcy, wędrując do Betlejem, będą mijali scenki związane ze stworzeniem świata. Nie braknie walki dobra ze złem – tłumaczyła. Wspomniane sceny będą elementem pierwszej części orszaku. W drugiej, uczestnicy będą spotykać anielskie chóry, śpiewające kolędy.

Obecny w studio ks. Krzysztof Ołdakowski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, przybliżał historię święta Trzech Króli. Zaznaczył, że Kościół wprowadził je w tym samym czasie, co Boże Narodzenie – w połowie IV w.

Posłuchaj całej audycji - TUTAJ

Źródło: Polskie Radio 24


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Zostań mecenasem Teologii Politycznej Co Tydzień
„Nie zajmujemy się walką z grzechami świata czy walką z grzechami Kościoła. Zajmujemy się tym co ciekawe w sposób afirmatywny i pozytywny”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.