Podział jaki w Polsce przeżywamy jest uwikłany w szerszy konflikt ideowy całej cywilizacji zachodniej – uważa Zbigniew Stawrowski
Obecny spór partyjno-polityczny ma specyfikę niebezpieczną dla całej wspólnoty politycznej. Istotą tego sporu nie są bowiem konkretne problemy do rozwiązania tylko próba eliminacji konkurencyjnej wspólnoty – mówił prof. Zbigniew Stawrowski z UKSW w programie „Południk Wildsteina”, który został poświęcony namysłowi nad sposobami przeciwdziałania zimnej wojnie domowej w Polsce
Prof. Stawrowski wskazał, że sposób postępowania dążący do eliminacji konkurencyjnej wspólnoty owszem można utożsamiać z pewną formą myślenia politycznego, chociaż w gruncie rzeczy jest to jego zdaniem „kombinowanie polityczne, a nie myślenie”. Wskazał, że w takiej postawie strony, która tak rozumuje, pierwsze pytanie brzmi „kto jest z nami, a kto jest przeciwko nam”, a nie to co powinno być najważniejszą sprawą do rozwiązania. – Sprawa jest mniej istotna – mówił Stawrowski, dodając jednocześnie, że jest to generalna cecha przestrzeni obecnej debaty politycznej. – Tyle tyko, że to co jest ważnym znakiem konkurencji, sporu [zróżnicowanie – red.] kiedy zostaje zabsolutyzowane jest szalenie niebezpieczne dla wspólnoty ponieważ zapomina się o konkretnych problemach, które muszą być rozwiązywane ponadpartyjnie – mówił prof. Zbigniew Stawrowski.
– Podział jaki w Polsce przeżywamy jest uwikłany w szerszy konflikt ideowy całej cywilizacji zachodniej – wskazał też Stawrowski w dalszej części programu. – Toczy się spór o rozumienie wolności. Czy wolność to jest transgresja, odrzucenie wszelkicj ograniczeń, czy też wolność to jest swoboda działania, ale w ramach pewnych ram – dopowiadał filozof z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W programie Bronisława Wildsteina, poza prof. Zbigniewem Stawrowskim, udział wzięli też dr Tadeusz Szawiel, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Adam Leszczyński z ISP PAN.
Cały program można obejrzeć TUTAJ