Krzysztof Koehler o Conradzie w „Do Rzeczy”

Krzysztof Koehler o Conradzie w „Do Rzeczy”

Tezy pisarza z Anglii brzmią wystarczająco mocno i dumnie, by również dzisiaj wzniecić zasadniczą dysputę o powinnościach i zadaniach artysty


Mam nadzieję, że w Roku Conrada jego jasny, czysty głos wybrzmi z należytą siłą – mówi prof. Krzysztof Koehler w rozmowie z Krzysztofem Masłoniem powięconej Josephowi Conradowi w najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy”

- Znowu rzeczywistość stawia przed nami potrzebę wierności pryncypiom, jakże często kwestionowanym dzisiaj – mówi prof. Krzysztof Koehler w odpowiedzi na pytanie Krzysztofa Masłonia o to czy dylematy bohaterów Conrada nie stają się ponownie dylematami Polaków, jak to miało miejsce w powojenne Polsce, gdy o wartościach conradowskich mówiono w kontekście stosunku do komunizmu i Armii Krajowej. – Kiedy spoglądając na rzeczywistość sztuki, także sztuki słowa pisanego w XXI wieku, powtarzamy za Conradem jego słynne wypowiedzi o wierności „kilku prostym zasadom, starym jak góry”, albo jego definicję pisarskiej aktywności jako „rzetelną próbę oddania najwyższej sprawiedliwości widzialnemu światu poprzez wydobycie na światło dzienne wielorakiej i jedynej prawdy”, przecież automatycznie wkraczamy w nowy niejako spór o Conrada. Tezy pisarza z Anglii brzmią wystarczająco mocno i dumnie, by wzniecić zasadniczą dysputę o powinnościach, zadaniach artysty. Autor „Tajnego agenta” stawia na wierność, na aksjologię po prostu – kontynuuje swą wypowiedź wicedyrektor Instytutu Książki, a zarazem poeta i krytyk literacki.  

W wywiadzie nie zabrakło też wątków dotyczących obchodów 160. rocznicy urodzin twórcy „Jądra ciemności”. – W Roku Conrada popularyzować będziemy zarówno osobę, jak i twórczość pisarza w Polsce oraz na Wyspach – mówi Krzysztof Koehler. – Mamy w tym działaniu niejako naturalnego sojusznika, Arkadego Rzegockiego, ambasadora RP w Londynie, który wcześniej, jeszcze przed nominacją, jako profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego był zaangażowany w prace programowe związane z Rokiem Conrada – dopowiada Koehler.

W dalszej części rozmowy wicedyrektor Instytutu Książki zauważa, że obchody Roku Conrada mogą pomóc wielu Brytyjczykom w nowym spojrzeniu na Polaków przebywających na Wyspach. Polska diaspora w Anglii dochodzi już do miliona osób i stanowi największą grupę obcokrajowców tam przebywających. – Tak dużego potencjału, także rynkowego, nie da się zlekceważyć i w obecnej sytuacji musi narodzić się refleksja, kim są ci Polacy, których tak naprawdę bardzo mało się zna – mówi Krzysztof Koehler.

Cały wywiad w tygodniku „Do Rzeczy” nr 2/2017(204)


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.