Kolegium Europejskie w Natolinie wraz z Teologią Polityczną zapraszają na dzisiejszą debatę z niezwykłym gościem – Josephem Weilerem, wybitnym znawcą prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Rozmowę poprowadzą: Marek A. Cichocki oraz Dariusz Karłowicz.
Tytuł debaty: „Law, Conscience and Justice: in search of synergy”
Data: 9 stycznia (środa)
Godz.: 17.00
Miejsce debaty: Kolegium Europejskie w Natolinie – Warszawa, ul. Nowoursynowska 84
Audytorium im. Skłodowskiej-Curie (budynek dawnej stajni)
Uczestnicy debaty:
Joseph Weiler – Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji
Marek A. Cichocki – Kolegium Europejskie w Natolinie
Dariusz Karłowicz – Teologia Polityczna
Organizatorem spotkania jest Kolegium Europejskie w Natolinie. Debata, która przyjmie formułę „Natolińskich Dialogów” przy kominku, toczyć się będzie w języku angielskim według reguły Chatham House*.
Serdecznie zapraszamy!
______
Joseph Weiler (urodzony w 1951 r.) jest amerykańskim naukowcem i prawnikiem, którego zainteresowania ogniskują się wokół zagadnienia miejsca religii w przestrzeni publicznej nowoczesnych państw – będąc wyznawcą judaizmu występuje m.in. otwarcie w obronie religijnych korzeni Europy. W swej pracy wiele miejsca poświęca też rozważaniom na temat natury prawa europejskiego, a zwłaszcza roli, jaką zajmuje w nim Trybunał Sprawiedliwości. Brał czynny udział w pracach nad tekstem Deklaracji Praw i Wolności Człowieka opracowanych przez Parlament Europejski. Weiler jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk oraz szefem komitetu redakcyjnego dwóch międzynarodowych czasopism prawniczych: „European Journal of International Law” (EJIL) i „International Journal of Constitutional Law” (ICON). W latach 2013-2016 był rektorem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (EUI) we Florencji.
______
*Reguła Chatham House brzmi: „Kiedy spotkanie, lub jego część, odbywa się według reguły Chatham House, uczestnicy mogą swobodnie korzystać z uzyskanych informacji, pod warunkiem, że tożsamość i przynależność mówiącego, ani jakiegokolwiek innego uczestnika, nie zostaną ujawnione”. Jej nazwa wzięła swój początek od miejsca, w którym ją opracowano, czyli w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, mającym swoją siedzibę w Chatham House na Placu St. James w Londynie. Miało to miejsce w 1927 r. (regułę udoskonalano jeszcze w latach: 1992 i 2002). Chatham House określa się jako, niezależną międzynarodową organizację członkowską skupiającą m.in. naukowców, dyplomatów, przedstawicieli biznesu, mediów, organizacji pozarządowych, która zapewnia swym członkom otwarte forum wymiany poglądów.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!