Kolegium Europejskie w Natolinie wraz z Teologią Polityczną zapraszają na dzisiejszą debatę z niezwykłym gościem – Josephem Weilerem, wybitnym znawcą prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Rozmowę poprowadzą: Marek A. Cichocki oraz Dariusz Karłowicz.
Tytuł debaty: „Law, Conscience and Justice: in search of synergy”
Data: 9 stycznia (środa)
Godz.: 17.00
Miejsce debaty: Kolegium Europejskie w Natolinie – Warszawa, ul. Nowoursynowska 84
Audytorium im. Skłodowskiej-Curie (budynek dawnej stajni)
Uczestnicy debaty:
Joseph Weiler – Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji
Marek A. Cichocki – Kolegium Europejskie w Natolinie
Dariusz Karłowicz – Teologia Polityczna
Organizatorem spotkania jest Kolegium Europejskie w Natolinie. Debata, która przyjmie formułę „Natolińskich Dialogów” przy kominku, toczyć się będzie w języku angielskim według reguły Chatham House*.
Serdecznie zapraszamy!
______
Joseph Weiler (urodzony w 1951 r.) jest amerykańskim naukowcem i prawnikiem, którego zainteresowania ogniskują się wokół zagadnienia miejsca religii w przestrzeni publicznej nowoczesnych państw – będąc wyznawcą judaizmu występuje m.in. otwarcie w obronie religijnych korzeni Europy. W swej pracy wiele miejsca poświęca też rozważaniom na temat natury prawa europejskiego, a zwłaszcza roli, jaką zajmuje w nim Trybunał Sprawiedliwości. Brał czynny udział w pracach nad tekstem Deklaracji Praw i Wolności Człowieka opracowanych przez Parlament Europejski. Weiler jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk oraz szefem komitetu redakcyjnego dwóch międzynarodowych czasopism prawniczych: „European Journal of International Law” (EJIL) i „International Journal of Constitutional Law” (ICON). W latach 2013-2016 był rektorem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (EUI) we Florencji.
______
*Reguła Chatham House brzmi: „Kiedy spotkanie, lub jego część, odbywa się według reguły Chatham House, uczestnicy mogą swobodnie korzystać z uzyskanych informacji, pod warunkiem, że tożsamość i przynależność mówiącego, ani jakiegokolwiek innego uczestnika, nie zostaną ujawnione”. Jej nazwa wzięła swój początek od miejsca, w którym ją opracowano, czyli w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, mającym swoją siedzibę w Chatham House na Placu St. James w Londynie. Miało to miejsce w 1927 r. (regułę udoskonalano jeszcze w latach: 1992 i 2002). Chatham House określa się jako, niezależną międzynarodową organizację członkowską skupiającą m.in. naukowców, dyplomatów, przedstawicieli biznesu, mediów, organizacji pozarządowych, która zapewnia swym członkom otwarte forum wymiany poglądów.