Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Premier Czech Petr Fiala: Redagowałem teksty Karłowicza i Cichockiego

Premier Czech Petr Fiala: Redagowałem teksty Karłowicza i Cichockiego

Długo zajmowałem się redagowaniem tłumaczeń książek polskich myślicieli, takich jak Ryszard Legutko, Dariusz Karłowicz, Paweł Lisicki, Agnieszka Kołakowska czy Marek Cichocki – przyznał się premier Czech Petr Fiala w tekście, który ukazał się w równolegle w czeskim tygodniku „Echo” i w polskim miesięczniku opinii „Wszystko co Najważniejsze”.

Mianowany pod koniec 2021 r. premier Czech Petr Fiala – przewodniczący konserwatywno-liberalnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej – przyznał się w niedawno opublikowanym tekście do swoich silnych związków z Polską, w tym inspiracji płynących z lektur założycieli środowiska Teologii Politycznej.

Długo zajmowałem się redagowaniem tłumaczeń książek polskich myślicieli, takich jak Ryszard Legutko, Dariusz Karłowicz, Paweł Lisicki, Agnieszka Kołakowska czy Marek Cichocki – napisał Petr Fiala w tekście zatytułowanym „Mój związek z Polską jest głęboki i rozwijał się przez długi czas”.

Na tym jednak nie skończyły się duchowe i intelektualne związki nowego premiera Czech z Polską. Choć przyznał on, że pomiędzy naszymi narodami istnieją zasadnicze różnice, w tym dotyczące pewnych źródeł i form pojmowania naszej tożsamości, to jednocześnie przyznał się on do tego, że „w czasach reżimu komunistycznego był zapatrzony w Solidarność i polskiego papieża, a wielki wpływ wywarła na niego zwłaszcza polska literatura”.

W czasach reżimu komunistycznego byłem zapatrzony w Solidarność i polskiego papieża

Nie pomijając trudności, z jakimi borykały się relacje polsko-czeskie na przestrzeni najnowszej historii, Petr Fiala jasno zadeklarował, że w świetle obecnej sytuacji międzynarodowej – naznaczonej niesprowokowaną agresją Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy – narody Europy Środkowej, które w szczególny sposób zostały w swej historii naznaczone rosyjskim imperializmem, powinny podjąć wszelkie możliwe kroki, by zacieśnić współpracę, pogłębić wzajemne zrozumienie i wspólnie podjąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo w regionie.

Wojna na Ukrainie w pełni pokazuje nasz najważniejszy, długofalowy, wspólny interes, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym narodom i całemu kontynentowi europejskiemu. Polska jest naszym bliskim i silnym sojusznikiem, jeśli chodzi o obronę Zachodu przed zagrożeniami ze Wschodu. W żywotnym interesie obu naszych krajów leży jak najszersze rozwijanie współpracy transatlantyckiej, a zwłaszcza utrzymanie znaczenia NATO i wzmocnienie jego wschodniego skrzydła, gdzie Polska odgrywa naturalną rolę regionalnego mocarstwa – napisał Petr Fiala.

Zachęcamy do lektury pełnego tekstu Petra Fiali. 

Tekst ukazał się równolegle w czeskim tygodniku „Echo” i w nr 41 miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze” w ramach międzyredakcyjnego projektu realizowanego przy wsparciu Instytutu Polskiego w Pradze, w konkursie MSZ „Forum Polsko Czeskie 2022”.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.