W serii „Wojny Kulturowe przeciw Polsce” wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury ukazała się książka pt. „Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945”, której autorem jest Tadeusz Paweł Rutkowski. To już czwarty tom cyklu publikacji poświęconych sposobom kształtowania opinii i wyobrażeń na temat Rzeczypospolitej przez państwa ościenne w okresie od XVII do XX wieku.
Tytuł: „Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917–1945”
Autor: dr hab. Tadeusz Paweł Rutkowski
Projekt graficzny: dr Aleksandra Toborowicz
Wydawca: Narodowe Centrum Kultury
ISBN: 978-83-7982-409-0
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 528
Okładka: miękka
Najnowszy tom serii, „Pańska, szlachecka, faszystowska. Polska w sowieckiej propagandzie, kulturze i historiografii 1917-1945” autorstwa dr. hab. Tadeusz Pawła Rutkowskiego omawia wielokierunkową propagandę sowiecką, która kształtowała obraz Polski i Polaków oraz relacje polsko-rosyjskie na przestrzeni blisko trzydziestu lat (1917–1945). Pokazuje, że niezależnie od nasilenia działań propagandowych przekaz ten był niezmiennie negatywny. W zależności od bieżących celów zmieniał się jedynie rozkład akcentów: początkowo podważano prawa Polski, później deprecjonowano dorobek państwa polskiego.
Wychodząc od opisu organizacji aparatu propagandy, autor omawia metody jego działania, koncentrując się na kulturze i historiografii. Monografia została oparta na szerokiej podstawie źródłowej: zbiorach dokumentów, artykułach prasowych, licznych utworach literackich, plakatach, sowieckich filmach propagandowych i tekstach historiograficznych.
O serii:
„Wojny kulturowe przeciw Polsce” to seria historyczna poświęcona kształtowaniu opinii i wyobrażeń na temat Rzeczypospolitej przez państwa ościenne w okresie od XVII do XX wieku. Seria została nagrodzona prestiżową Silver A' Design Award w dziedzinie projektowania graficznego/edytorskiego, w konkursie A' Design Award and Competition 2019–2020 we Włoszech. Autorką opracowania graficznego jest dr Aleksandra Toborowicz.
Książka dostępna do nabycia w księgarni NCK
___________
W serii „Wojny kulturowe przeciw Polsce” do tej pory ukazały się także:
„Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczypospolitej i jej mieszkańcach”
Autor: dr Jacek Kordel
Projekt graficzny: dr Aleksandra Toborowicz
Wydawca: Narodowe Centrum Kultury
ISBN: 978-83-7982-405-2
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 354
Okładka: miękka
Książka Jacka Kordela dowodzi, że wizerunek Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII w. w dużej mierze był efektem świadomych i celowych zabiegów państw postronnych. Zastrzeżenia wobec podstaw ustrojowych, szeroko komentowane zapóźnienia w sferze społecznej, gospodarczej, oświatowej i obyczajowej, a także imputowana Polakom nietolerancja religijna – stanowiły oręż w walce dyplomatycznej i politycznej.
Autor analizuje obraz Polski i Polaków popularyzowany w piśmiennictwie oświeceniowych luminarzy (Leibniza, Monteskiusza, Woltera) oraz inne osiemnastowieczne źródła: styryjską tablicę narodów, materiały propagandowe na temat rzezi toruńskiej czy relacje z podróży. Dowodzi, jak osobiste ambicje i często mylne, niezweryfikowane wyobrażenia autorów znajdowały odzwierciedlenie na kartach ich utworów.
Książka dostępna do nabycia w księgarni NCK
___________
„Długi kulturkampf. Pruskie i niemieckie wojny kulturowe przeciw Polsce w latach 1795-1918”
Autor: prof. Grzegorz Kucharczyk
Projekt graficzny: dr Aleksandra Toborowicz
Wydawca: Narodowe Centrum Kultury
ISBN: 978-83-7982-406-9
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 304
Okładka: miękka
Poświęcona okresowi zaborów książka Grzegorza Kucharczyka przybliża te działania państwa pruskiego, których celem było zneutralizowanie polskiego przekazu kulturowego i utrwalenie wizerunku Rzeczpospolitej jako kraju bez historii, społecznie i gospodarczo zapóźnionego. Jej podział przedstawiano jako dziejową konieczność, zaś trwałe wcielenie do Prus, a następnie Rzeszy Niemieckiej – jako szansę na rozwój cywilizacyjny.
W XIX wieku elity niemieckie rozwijały idee uzasadniające konieczność „pracy kulturowej” na Wschodzie. Grunt dla nich stanowiły wyobrażenie o pruskiej wyższości oraz głęboko zakorzenione antypolskie stereotypy. Narracja o Polakach (czy szerzej: Słowianach) jako tych, których trzeba stale wychowywać, przewija się w niemieckim dyskursie politycznym oraz w literaturze i z czasem ewoluuje – w okresie Wielkiej Wojny przybierając już ton wyraźnie protekcjonalny, czy wręcz agresywny.
Książka do nabycia w księgarni NCK
___________
„Niższość cywilizacyjna wrogiego narodu. Niemieckie dyskursy o Polsce i Polakach 1919–1945”
Autor: prof. Marek Kornat
Projekt graficzny: dr Aleksandra Toborowicz
Wydawca: Narodowe Centrum Kultury
ISBN: 978-83-7982-408-3
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 536
Okładka: miękka
Autor, prof. Marek Kornat poddaje wnikliwej analizie wypowiedzi niemieckich elit politycznych i umysłowych na temat Polski i Polaków, ukazując w ten sposób motywy i mechanizmy niemieckiej propagandy skierowanej przeciwko Polsce w okresie Republiki Weimarskiej i od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera do roku 1945. Książka wykorzystuje liczne źródła, w tym przemówienia i dzienniki polityków i dyplomatów, zawiera także omówienie artykułów prasowych i niemieckiej kinematografi i propagandowej.
Książka do nabycia w księgarni NCK
___________
Seria „Wojny kulturowe przeciw Polsce” dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Kultury
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!