Nakładem Wydawnictwa Marek Derewiecki w serii „Daimonion” ukazała się książka prof. Włodzimierza Galewicza „Studia z klasycznej etyki greckiej”. Tom zawiera dwanaście prac poświęconych etycznym problemom w dialogach Platona i wybranym tematom filozofii praktycznej Arystotelesa. Autor przygląda się w nich m.in. podstawom etycznej teorii „intelektualizmu” Sokratesa, Platońskiej etyce godności i towarzyszącemu jej problemowi konfliktu pragnień w człowieku czy też pojęciom najwyższego dobra (Tagathon) i nieopanowania lub słabej woli (akrasia) w myśli Arystotelesa.
Tytuł: „Studia z klasycznej etyki greckiej”
Autor: Włodzimierz Galewicz
Wydawca: Wydawnictwo Marek Derewiecki
ISBN: 978-83-66315-29-7
Oprawa: twarda
Liczba stron: 234
Fragment recenzji prof. Zbigniewa Nerczuka:
Studia z klasycznej etyki greckiej Włodzimierza Galewicza – to zbiór dwunastu tekstów poświęconych pewnym wybranym zagadnieniom etycznym, zaczerpniętym z Platona (5 tekstów) i Arystotelesa (7 artykułów). Teksty te, jak pisze autor, powstawały na przestrzeni wielu lat, a część z nich ukazała się wcześniej albo w formie artykułów, albo rozdziałów w książce. Ponowna publikacja tych już opublikowanych prac (niektóre teksty zostały zmodyfikowane na potrzeby książki) uzasadniona jest podkreślanym przez autora pragnieniem popularyzacji tych tekstów oraz zwiększenia ich dostępności (dotychczas były rozproszone w różnych pismach). Warto dodać, że do wcześniej publikowanych rozpraw autor dodał cztery całkowicie nowe teksty.
W moim przekonaniu przedstawiony do recenzji zbiór tworzy bardzo udaną, jednolitą pod względem treści, formy, metody badawczej oraz sposobu analizy całość. Wszystkie teksty skupiają swoje rozważania na pewnych wybranych kwestiach z zakresu etyki Platońskiej i Arystotelesowej, poddając odpowiednie fragmenty dialogów Platona i Etyk Arystotelesa analizie filologicznej i historyczno-filozoficznej, w rozumny i interesujący sposób zadając pytania, przedstawiając próby odpowiedzi i starannie interpretując tekst. Co wydaje mi się warte szczególnego podkreślenia, wszystkie prace zawarte w zbiorze napisane są w taki sposób, że lektura ich sprawia niewątpliwą przyjemność.
O autorze:
Włodzimierz Galewicz – profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor wielu prac naukowych poświęconych filozofii klasycznej. Napisał m.in.: „Z Arystotelesem przez greckie tragedie. Glosy i ilustracje do Etyki nikomachejskiej” (Kraków 2002), „Odpowiedzialność i sprawiedliwość w etyce Arystotelesa” (Kęty 2019). Jest też autorem tłumaczeń fragmentów Sumy Teologicznej Tomasza z Akwinu, wydanych jako m.in. „Traktat o cnotach” (Kęty 2006) i „Traktat o sprawiedliwości” (Kęty 2016).
Książka do kupienia w księgarni internetowej Wydawnictwa Marek Derewiecki
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!